15.10.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.10.2004, sygn. NP-B/005-197/04, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto, sygn. NP-B/005-197/04

Czy opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntu, dla których termin płatności ustalono na dni: 30 czerwca i 30 września 2004 r. objęte są obowiązkiem podatkowym w podatku VAT?

Pytanie podatnika

Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagos-podarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wie-czyste osobom fizycznym i osobom prawnym ( art. 232 Kodeksu cywilnego ).Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jako świadczenie na rzecz innego podmiotu należy traktować jako świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z definicją zawartą w w/w przepisie, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu ( § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 970 oraz Dz U.Nr 154, poz. 1541 ). Określony w w/w przepisie moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje zatem termin rozliczania przez podatnika podatku należnego z tytułu wykonywania przedmiotowej czynności. W przypadku świadczenia tych usług, dla których opłata z reguły jest pobierana z góry - czynnikiem wyznaczającym moment ich opodatkowania jest termin płatności ustalony z wierzycielem. W odniesieniu do opłat za wieczyste użytkowanie gruntów bez znaczenia jest fakt, iż ustalony termin dotyczy usługi, która jest jeszcze w trakcie realizacji, tzn. jeszcze nie została zakończona. Ustawodawca ustanawiając szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla tych czynności uzależnił termin rozliczania od terminu płatności, nie zaś od faktu wykonania usługi. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż pierwotny termin płatności opłat za lata 2003 ( kwota 3 700 zł ) i 2004r. ( kwota 7 300 zł ) został na wniosek Spółdzielni przesunięty, a spłaty zadłużenia rozłożono na raty ( pismo GEOPOZ-u z dnia 06 kwietnia 2004r.) w następujący sposób:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne