Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.12.2004, sygn. PI/005-2420/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-2420/04/CIP/01
Podatnik zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska w zakresie wykładni przepisu art. 41 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535), który nie określa wzoru dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Wskazując na przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego Podatnik stwierdza, że w przepisach tych jest mowa o urzędzie celnym "wyjścia" i "wyprowadzenia", i dokonuje analizy tych przepisów uważając, że urząd celny wyjścia to wewnętrzny urząd celny.Zdaniem Podatnika dla potrzeb podatku VAT (a nie potrzeb celnych) i możliwości zastosowania stawki 0% w eksporcie w obecnym stanie prawnym wystarczające jest więc potwierdzenie przez urząd celny wyjścia, który oznacza wewnętrzny urząd celny a nie urząd celny wyprowadzenia.
Stan faktyczny:
Podatnik dokonuje sprzedaży towarów na eksport. Stawkę 0% stosuje w oparciu o potwierdzony dokument SAD (karta 3).
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w przepisie art.7 ust.1 pkt 1 - 4 ustawy o podatku VAT, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty