16.02.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.02.2004, sygn. PD/423/005/2004, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PD/423/005/2004

Jaką datę należy uznać za datę powstania przychodu podatkowego z tytułu refundowanych i rozliczonych kosztów mediów? Który z ustalonych przez jednostkę wariantów obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych jest prawidłowy?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowymo podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 ze zm.) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a - 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Tak więc, jeżeli podatnik otrzymał z budżetu dotację i kwotą tą pokrył w całości wydatek związany z zakupem środka trwałego to z jednej strony naliczone odpisy amortyzacyjne nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, lecz równocześnie kwota otrzymanej dotacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przypadku gdy środek taki jest ulepszany a ulepszanie jest finansowane ze środków własnych to zgodnie z art. 16g ust. 13 wyżej cytowanej ustawy wydatki poniesione na ulepszenie zwiększają wartość początkową środka trwałego, co oznacza, że wartość ulepszenia także podlega amortyzacji. Ulepszenie składnika majątku, który został w całości lub w części zamortyzowany, powoduje dalsze naliczanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej powiększonej o kwotę dokonanego ulepszenia. Jednakże wartość wszystkich odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć podwyższonej wartości początkowej środka trwałego. Należy zwrócić uwagę, że fakt ulepszenia środka trwałego nie powoduje zmiany wyboru metody amortyzacji. Stosownie do art. 16h ust. 1 pkt 1 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową, lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór, suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne