Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.09.2003, sygn. SD-K/415/96/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. SD-K/415/96/03
Czy istnieje obowiązek posiadania rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i zapłaty za jego pośrednictwem podatków w sytuacji gdy nie jest się podatnikiem podatku VAT, czy też może dokonać zapłaty podatków z konta osobistego lub imiennego konta internetowego?
Zgodnie jednak z art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. W świetle art. 63c ustawy Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72 poz. 665) polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi, z zastrzeżeniem art. 63g, dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Bank wykonuje dyspozycje dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego. Powyższe oznacza, że podatniczka ma obowiązek regulowania zobowiązań wobec urzędów skarbowych za pomocą rachunku bankowego. Przepisy podatkowe nie regulują jednakże kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Nie wymieniają również rachunków, których stosowanie dla w/w celów jest zabronione. Jednakże art. 50 ust. 3 ustawy prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665) stanowi, iż rachunki oszczędnościowe nie mogą być wykorzystywane przez ich posiadaczy do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W świetle ust. 4 powołanego artykułu ograniczenie to nie ma natomiast zastosowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz innych składek, do poboru których obowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty