Wyrok SN z dnia 19 lutego 2021 r., sygn. I USKP 15/21
Praca związana z wysiłkiem fizycznym, jednak mieszczącym się w normach z zakresu BHP, nie możne stanowić współprzyczyny wystąpienia wypadku przy pracy, jeżeli nie stwierdzono żadnych nadzwyczajnych, szczególnych, nietypowych okoliczności jej świadczenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Piotr Prusinowski
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania M.G. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego matkę B.S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T. o odszkodowanie z tytułu śmierci wskutek wypadku przy pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 lutego 2021 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. akt V Ua (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T., decyzją z 25 lutego 2016 r., odmówił przyznania M. G. prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy ze skutkiem śmiertelnym, któremu uległ jego ojciec J. G. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy stwierdził, że zdarzenie z 12 listopada 2015 r. nie może być uznane za wypadek przy pracy z uwagi na brak przyczyny zewnętrznej.
Odwołanie od decyzji złożyła w imieniu małoletniego wnioskodawcy M. G. matka B. S. jako jego przedstawiciel ustawowy, zarzucając organowi rentowemu, że zmarły był osobą zdrową, nie leczył się na jakąkolwiek chorobę, do zdarzenia doszło w trakcie wykonywania przez niego pracy, a zatem zdarzenie to powinno być uznane za wypadek przy pracy.
Sąd Rejonowy w P., wyrokiem z 12 września 2017 r., oddalił odwołanie.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że J. G. był zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej na stanowisku montera w firmie K. Usługi Spawalnicze i Budowlane Montaż Konstrukcji Stalowych w R., stanowiącej własność A. K. W dniu 21 stycznia 2015 r. J. G. przeszedł badanie lekarskie profilaktyczne wykonane przez lekarza medycyny pracy, który w wydanym zaświadczeniu lekarskim dopuścił go do pracy montera na wysokości powyżej 3 m. Od 2007 r. poszkodowany był leczony w POZ na nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię. W lutym 2015 r. u J. G. stwierdzono w wyniku badania objawy płucnej niewydolności krążenia, płyn w prawej jamie opłucnowej, serce powiększone, zwłaszcza w zakresie lewej komory.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty