11.03.2020 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 11 marca 2020 r., sygn. III PK 24/19

1. W pojęciu "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych" mieszczą się trzy elementy. Przy dokonywaniu kwalifikacji zachowania pracownika jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych ustawodawca wymaga więc po pierwsze - aby było ono bezprawne, czyli naruszające objęte treścią stosunku pracy obowiązki o charakterze podstawowym, po drugie - by znamionowała je ciężka wina (tzw. subiektywna), przez którą rozumie się umyślność lub rażące niedbalstwo, po trzecie - aby spowodowało poważne naruszenie interesów pracodawcy bądź naraziło go na szkodę, przy czym wystarcza samo zagrożenie powstania takich skutków. Dodać do tego trzeba, że uzasadnioną przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. nie musi być jedynie zawinione uchybienie pracownicze wywołujące istotną szkodę majątkową w mieniu pracodawcy.

2. Skopiowanie ze służbowego komputera poufnych danych stanowi zagrożenie majątkowych i niemajątkowych interesów pracodawcy, a tym samym daje podstawę do rozwiązania stosunku pracy z art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Piotr Prusinowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jolanta Frańczak

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa D. S. przeciwko L. Sp. z o.o. w Z. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 marca 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. akt VIII Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok w pkt I, III i IV i w tym zakresie sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 stycznia 2018 r. Sąd Rejonowy w W. oddalił powództwo D. S. . Ustalił, że powódka od dnia 1 października 2012 r. była zatrudniona w L. Spółka z o.o. w Z. , ostatnio na stanowisku doradcy techniczno-handlowego, przy czym miejscem wykonywania pracy był region (...) i (...). W dniu 4 czerwca 2017 r. (niedziela), w godz. 16:50-16:58, powódka skopiowała w domu na swój prywatny dysk zewnętrzny, pocztę e-mail znajdującą się na jej służbowym laptopie, o czym nikogo nie poinformowała. W okresie od dnia 10 czerwca 2017 r. do dnia 23 czerwca 2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie pismem z dnia 27 czerwca 2017 r. zwróciła się do strony pozwanej o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia. Pozwana wyraziła zgodę na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 7 lipca 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty