24.09.2020

Wyrok SN z dnia 24 września 2020 r., sygn. III PK 41/19

Przesłanki stażowe prawa do odprawy emerytalnej (rentowej) pracowników sądów, wymienione w art. 17 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (jednolity tekst: Dz. U. z 2018 r., poz. 577) zostały uregulowane komplementarnie, co wyklucza w tym wypadku posiłkowe stosowanie art. 8 tej ustawy.

Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 11-12/2020

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa S. E. ‎przeciwko Sądowi Rejonowemu w G. o odprawę emerytalną, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 września 2020 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 12 października 2018 r., sygn. akt VI Pa (…)

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w G., wyrokiem z dnia 12 października 2018 r., oddalił apelację S. E. od wyroku Sądu Rejonowego w S. z dnia 23 maja 2018 r., mocą którego oddalono jej powództwo przeciwko Sądowi Rejonowemu w G. o odprawę emerytalną.

W sprawie ustalono, że powódka była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Handlu Sprzętem Rolniczym w G. , a następnie (od 14 stycznia 1975 r. do 31 maja 1975 r.) w Sądzie Powiatowym w G.. Później pracowała także w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego w P., Urzędzie Wojewódzkim w G. Banku H. S.A., Oddziale w G. , Urzędzie Miejskim w G., Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Oddział Terenowy w G., Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w G.. Natomiast w okresie od 1 października 2005 r. do 25 maja 2016 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w G.. Stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na emeryturę. W tej sytuacji pozwany wypłacił powódce jednorazową odprawę emerytalną w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. U tego pracodawcy obowiązywał regulamin wynagradzania. Zgodnie z jego § 15 urzędnikowi albo innemu pracownikowi sądu, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości: 1) dwumiesięcznego wynagrodzenia - po 10 latach pracy w sądzie; 2) trzymiesięcznego wynagrodzenia - po 15 latach pracy w sądzie; 3) sześciomiesięcznego wynagrodzenia - po 20 latach pracy w sądzie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp