29.09.2020 Podatki Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 29 września 2020 r., sygn. III PK 164/19

Decyzja o nieprzedłużeniu zatrudnienia z danym urzędnikiem, podjęta w związku z reformą określonego działu administracji publicznej, musi mieć oparcie w kryteriach doboru pracowników do zwolnień. Brak takich kryteriów skutkuje przyjęciem, że decyzje o wygaszeniu zatrudnienia są arbitralne, nie mogą więc być akceptowane przez sąd. Zwolnieni urzędnicy mogą zatem zostać przywróceni do pracy.

Gazeta Prawna nr 206/2020

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Piotr Prusinowski

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa R. R. przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w L. o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 września 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt VIII Pa (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 25 października 2018 r., VII P (...) Sąd Rejonowy w L. oddalił powództwo R. R. (powód) przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w L. (pozwany) o przywrócenie do pracy i wynagrodzenia.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w Izbie Celnej w B. na postawie umowy o pracę na czas określony na stanowisku referendarza, a następnie na podstawie umowy na czas nieokreślony na stanowisku audytora wewnętrznego. W okresie od 1 marca 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. powód był zatrudniony w Izbie Administracji Skarbowej na stanowisku audytora wewnętrznego w pełnym wymiarze czasu pracy. W całym okresie zatrudnienie w Izbie Celnej w B. powód otrzymywał pozytywne oceny swojej pracy na poziomie "powyżej oczekiwań", był postrzegany jako dobry pracownik, sumiennie i terminowo wykonujący swoje obowiązki, czego dowodem były przyznawane powodowi nagrody.

Z ustaleń Sądu Rejonowego wynika, że pismem z 21 lutego 2017 r. Dyrektor Izby Celnej w B. w uzgodnieniu z Dyrektorem Izby Skarbowej poinformował powoda, że będzie świadczył prace w Izbie Administracji Skarbowej w L., przy czym miejscem wykonywania obowiązków służbowych miała pozostać B. Stanowiło to realizację postanowień art. 165 ustawy z dnia 16 lipca 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. 2016 r., poz. 1948, dalej jako "przepisy wprowadzające ustawę o KAS"), z zastrzeżeniem, wynikającym z ust. 7 tegoż przepisu, zgodnie z którym dyrektor izby administracji skarbowej składa pracownikowi lub funkcjonariuszowi w terminie do 31 maja 2017 r. pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby, która uwzględnia posiadane kwalifikacje i przebieg dotychczasowej pracy lub służby, a także dotychczasowe miejsce pracy. Powód nie otrzymał propozycji dalszego zatrudnienia w terminie do 31 maja 2017 r. i jego stosunek pracy wygasł z dniem 31 sierpnia 2017 r. na podstawie art. 170 ust. 1 pkt 1 przepisów wprowadzających ustawę o KAS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty