Wyrok SN z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. III PK 186/18
Gdy szkoła dysponuje liczbą godzin ponadwymiarowych pozwalających na utworzenie nowego etatu nauczycielskiego i nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 KN) nie można na podstawie art. 10 ust. 7 KN zatrudnić nauczyciela na trzeci rok z rzędu na umowę na zastępstwo.
Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 5-6/2020
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z powództwa M. Ż. przeciwko Samorządowemu Przedszkolu w J. o ustalenie istnienia stosunku pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 lutego 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 30 maja 2018 r., sygn. akt IV Pa (...),
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od pozwanego na rzecz powódki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 30 maja 2018 r. oddalił apelację pozwanego Samorządowego Przedszkola w J. wniesioną od wyroku Sądu Rejonowego w K. z dnia 1 lutego 2018 r. ustalającego, że powódka M. Ż. jest zatrudniona w pozwanym Samorządowym Przedszkolu w J. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 września 2016 r.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że pozwane przedszkole w roku szkolnym 2016/2017, oprócz 37 godzin ponadwymiarowych, dysponowało jeszcze godzinami zwolnionymi przez nauczyciela M. G., korzystającą z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. W zatwierdzonym arkuszu organizacji tej placówki z dnia 14 września 2016 r. przewidziano na rok szkolny 2016/2017: 28 godzin ponadwymiarowych i 7 godzin wakatowych. W pozwanym przedszkolu istniała możliwość zatrudnienia powódki na czas nieokreślony od 1 września 2016 r., gdyż w roku szkolnym 2016/2017 przewidziano 37 godzin ponadwymiarowych pozwalających na zatrudnienie jednego nauczyciela. Do zatrudnienia powódki na czas nieokreślony nie doszło wyłącznie z powodu braku zgody organu prowadzącego, który nie zaakceptował arkusza organizacji pracy pozwanego, przewidującego takie zatrudnienie powódki i polecił dokonanie w nim zmian polegających na zatrudnieniu nauczycieli na czas określony w miejsce nieobecnych nauczycieli oraz rozdzieleniu godzin ponadwymiarowych między nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu, stosownie do posiadanych przez nich kwalifikacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty