19.11.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. II CSK 68/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marcin Krajewski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Beata Janiszewska

SSN Joanna Misztal-Konecka

w sprawie z powództwa G. K. i J. K. przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń i Reasekuracji "(...)" Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 listopada 2020 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 27 września 2018 r., sygn. akt I ACa (...),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od G. K. i J. K. na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "(...)" Spółki Akcyjnej w W. kwoty po 1350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie G. K. i J. K. domagali się od Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "(...)" S.A. zasądzenia solidarnie na swoją rzecz kwoty 76.000 zł tytułem odszkodowania za częściowe zniszczenie budynku mieszkalnego położonego na terenie gospodarstwa rolnego.

Wyrokiem z 31 października 2017 r. Sąd Okręgowy w P. oddalił powództwo.

Sąd I instancji ustalił, że J. K. był właścicielem gospodarstwa rolnego, na terenie którego znajdował się m.in. dom mieszkalny. W dniu 28 grudnia 2012 r. J. K. zawarł z pozwanym ubezpieczycielem na okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. umowę obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W zawieraniu umowy uczestniczyła powódka G. K., która była pośrednikiem ubezpieczeniowym pozwanego i żoną J. K.. G. K. przygotowała wszystkie niezbędne dokumenty do zawarcia umowy, a jej mąż umowę podpisał.

Zgodnie z ustaleniami Sądu Okręgowego J. K. od kilkudziesięciu lat nadużywał alkoholu, był wielokrotnie hospitalizowany i detoksykowany - już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku stwierdzono u niego zespół psychoorganiczny oraz zespół zależności alkoholowej. W dniu 13 sierpnia 2013 r. u J. K. rozpoznano zespół uzależnienia, polineuropatię alkoholową, zaburzenia osobowości i zachowania, w związku z czym odmówiono przyjęcia go do Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w K.. Wskazano przy tym, że zachodzą co do niego przesłanki ubezwłasnowolnienia, wymaga on opieki osób trzecich oraz nie jest zdolny do prowadzenia swoich spraw. Kontakt z J. K. był ograniczony, bywał on często nielogiczny, bełkotał, przy czym nie miał poczucia uzależnienia od alkoholu i papierosów, a poza zaburzeniami osobowości występowały u niego objawy otępienne i nie był w stanie oceniać swojego postępowania. W związku z nadużywaniem alkoholu u J. K. doszło do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty