Wyrok SN z dnia 11 marca 2020 r., sygn. I CSK 573/18
1. W art. 105 ust. 2 u.p.a.p.p. kładzie się nacisk na jego niezbędność do określenia wysokości dochodzonych wynagrodzeń i opłat, czyli potrzebę identyfikowaną celem, a nie na powinność wykazania zobowiązania pozwanego. Informacje niezbędne to takie, które są konieczne dla ustalenia, czy doszło do wkroczenia w sferę objętą zarządem, a jeżeli tak, to jakie utwory lub wykonania artystyczne są wykorzystywane i w jakim zakresie, oraz, czy są podstawy do wystąpienia do sądu.
2. Prawo do wynagrodzenia zastrzeżone na rzecz uprawnionych wymienionych w tym przepisie może być dochodzone bez potrzeby obalania domniemania z art. 70 ust. 1 u.p.a.p.p.
3. Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stosuje się do zagranicznych twórców i artystów wykonawców w tym także unormowanie zawarte w przepisie art. 70 ust. 21 (dawniej 2) u.p.a.p.p. ma zastosowanie także do zagranicznych twórców - współautorów utworu audiowizualnego. Wynika to z zasady asymilacji przyjętej w art. 5 pkt 11 i 4 u.p.a.p.p. i przepisach konwencji międzynarodowych wiążących Polskę.
4. Do uchylenia domniemania przewidzianego w art. 105 ust. 1 u.p.a.p.p. nie wystarczy samo wskazanie, że istnieje inna organizacja działająca w tym samym zakresie.
5. Reprodukowanie utworu audiowizualnego na egzemplarzu przeznaczonym do osobistego użytku obejmuje zwielokrotnianie utworu audiowizualnego na nośnikach dźwięku i obrazu przeznaczonych do przekazywania na własność indywidualnym odbiorcom do ich osobistego użytku. Wobec tego nie chodzi o osobę, która bezpośrednio dokonuje zwielokrotnienia (reprodukowania) np. tłocznie płyt DVD, ale o osobę, która wprowadza do obrotu we własnym imieniu i na własny rachunek egzemplarze utworów audiowizualnych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marian Kocon
SSN Władysław Pawlak
w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Z. w W. przeciwko M. sp. z o.o. w W. o zobowiązanie do udzielenia informacji, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 11 marca 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 3 stycznia 2018 r., sygn. akt VI ACa (...),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty