Postanowienie SN z dnia 2 kwietnia 2019 r., sygn. I PK 94/18
Używanie względem pracowników ochrony słów wulgarnych i obelżywych należy zakwalifikować jako ciężkie naruszenie określonego w art. 100 § 2 pkt 6 k.p. podstawowego obowiązku pracownika przestrzegania zasad współżycia społecznego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z powództwa J. J. przeciwko Z. Spółce Akcyjnej w W. o przywrócenie do pracy i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. akt IV Pa [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. nie obciąża powoda kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Powód J. J. wniósł o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia warunków pracy a w kolejnym pozwie o przewrócenie do pracy po rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 52 k.p. Sąd Rejonowy w Z. stwierdził, że nie zachodziły podstawy do zwolnienia w tym trybie i jednocześnie za bezzasadne uznał roszczenie o przywrócenie na poprzednie stanowisko. Wyrokiem z 1 lipca 2014 r. przywrócił powoda do pracy na stanowisko specjalisty ds. oczyszczania ścieków. Po apelacji powoda i pracodawcy Sąd Okręgowy w C. orzekł kasatoryjnie i Sąd Rejonowy po ponownym rozpoznaniu sprawy wyrokiem z 22 grudnia 2016 r. zasądził na rzecz powoda odszkodowanie w kwocie 10.414,52 zł wobec naruszenia art. 52 § 2 k.p. a dalej idące powództwo oddalił.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty