Wyrok SN z dnia 13 marca 2019 r., sygn. II PK 300/17
Związanie prawomocnym wyrokiem, o jakim mowa w art. 365 § 1 k.p.c, oznacza, iż sąd obowiązany jest uznać, że kwestia prawna, która była już przedmiotem rozstrzygnięcia w pewnej sprawie, a która ma znaczenie prejudycjalne w innej sprawie przez niego rozpoznawanej, kształtuje się tak, jak przyjął sąd w prawomocnym wcześniejszym wyroku, nawet jeżeli argumentacja prawna, na której opiera się to rozstrzygnięcie jest nietrafna. Związanie prawomocnym wyrokiem odnosi się tylko do stanu rzeczy istniejącego w chwili zamknięcia rozprawy, po którym nastąpiło jego wydanie.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Piotr Prusinowski
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa M. M.-G. przeciwko D. Sp. z o.o. w K. o dopuszczenie do pracy i wynagrodzenie za gotowość do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 marca 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego we W. z dnia 19 maja 2017 r., sygn. akt IX Pa [...],
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy we W. wyrokiem z dnia 19 maja 2017 r., IX Pa [...], oddalił apelację pozwanej - D. Spółka z o.o. w K. od wyroku Sądu Rejonowego we W. z dnia 29 grudnia 2016 r., XP [...], którym Sąd pierwszej instancji nakazał dopuszczenie powódki M. M.-G. do pracy u pozwanej na stanowisku młodszego asystenta; zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 26.220 zł tytułem zaległego wynagrodzenia za okres od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r oraz obciążył pozwaną kosztami postępowania.
W sprawie ustalono, że M. M.-G. do 30 czerwca 2003 r. była zatrudniona w[...] Szpitalu [...] we W. (dalej Szpital) w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku technika analityki medycznej.
Z dniem 1 lipca 2003 r. powódka została przejęta w trybie art. 23 k.p. przez stronę pozwaną, D. Sp. z o.o. z siedzibą w K., która w ramach umowy o świadczenie usług diagnostyki laboratoryjnej, przejęła od Szpitala prowadzenie laboratorium medycznego przy ul. W. we W.. Zawarcie kontraktu na prowadzenie laboratorium poprzedzone było postępowaniem przetargowym, w specyfikacji którego znajdował się warunek w postaci przejęcia zorganizowanej części zakładu pracy jakim było laboratorium medyczne. Po przejęciu powyższego laboratorium nowy pracodawca zawarł z powódką umowę terminową pomimo tego, że z poprzednim pracodawcą łączyła ją bezterminowa umowa o pracę. Ostatnia umowa na wykonywanie usług pomiędzy strona pozwaną a Szpitalem była zawarta na pół roku do 30 czerwca 2015 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty