Postanowienie SN z dnia 28 marca 2019 r., sygn. I PK 88/18
Woli stron można przypisać decydujące znaczenie dopiero wtedy, gdy zawarta umowa wykazuje cechy wspólne dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek
w sprawie z powództwa M. K. przeciwko B. W. o ustalenie stosunku pracy, o wydanie świadectwa pracy, o odszkodowanie z tytułu rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 marca 2019 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. z dnia 24 listopada 2017 r., sygn. akt IV Pa [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w C. wyrokiem z dnia 24 listopada 2017 r. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w C. z dnia 3 kwietnia 2017 r. w pkt 1. w części dotyczącej roszczenia o ustalenie istnienia stosunku pracy, ustalając, że w okresie od dnia 24 października 2003 r. do dnia 22 lutego 2016 r. powódkę M. K. łączył z B. W. stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
W sprawie ustalono, że B. W. w ramach działalności gospodarczej prowadzi sklep spożywczo-przemysłowy. W tym celu pozwana zatrudniała w latach 2002-2016 pracowników na podstawie umów o pracę. M. K. nie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W okresie od 2003 r. do 22 lutego 2016 r. wykonywała liczne czynności w sklepie (a także w domu pozwanej), za które otrzymywała regularne wynagrodzenie, a od 2006 r. otrzymywała także dodatkową sumę z przeznaczeniem na zapłatę składki na rolnicze ubezpieczenie społeczne. Miała również ustalone prawo do płatnego urlopu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty