Postanowienie SN z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. II PK 15/18
Pracodawca może w aktach prawa zakładowego albo w umowie o pracę ustalić niższy ryczałt za nocleg niż wynikający z przepisów powszechnie obowiązujących. Jeżeli jednak nie ustali wysokości ryczałtu, albo wyraźnie i jednoznacznie wykluczy jego wypłatę, wówczas przed pracownikiem otwiera się droga dochodzenia ryczałtu za nocleg w wysokości wynikającej z rozporządzeń wykonawczych wydanych na podstawie art. 775 k.p.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Halina Kiryło
w sprawie z powództwa M. T. przeciwko M. R. 0 zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 lutego 2019 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w T. z dnia 15 września 2017 r., sygn. akt IV Pa [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 września 2017 r. Sąd Okręgowy w T. oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego w G. z dnia 7 czerwca 2017 r. (którym umorzono postępowania w zakresie kwoty 5.719,96 zł, zasądzono od pozwanego M. R. na rzecz powoda M. T. tytułem ryczałtów za noclegi w zagranicznych podróżach służbowych kwotę 36.548,44 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od poszczególnych sum od dat wymagalności do dnia zapłaty i oddalono powództwo w pozostałym zakresie) oraz orzekł o kosztach zastępstwa procesowego za drugą instancję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty