18.07.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 18 lipca 2019 r., sygn. I CSK 347/18

Z przepisów art. 778 kodeksu Napoleona i art. 779 kodeksu Napoleona wynika, że by mówić o milczącym przyjęciu spadku, konieczne jest istnienie zamiaru spadkobiercy przyjęcia spadku jako spadkobierca, na co wskazują zwroty: "spełnić miałby prawo tylko w charakterze spadkobiercy" (art. 778 k.N.), "czyny wskazujące na tytuł i przymiot spadkobiercy" (a contrario z art. 779 k.N.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Wojciech Katner

SSN Monika Koba

w sprawie z wniosku M. J. przy uczestnictwie Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojewodę (...) i Prezydenta W. o stwierdzenie nabycia spadku, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 18 lipca 2019 r., skargi kasacyjnej uczestnika od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 29 stycznia 2018 r., sygn. akt XXVII Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2016 r. Sąd Rejonowy w W. stwierdził, że spadek po C. R. zd. K., zmarłej dnia 30 kwietnia 1946 r. w W. i tu stale ostatnio przed śmiercią zamieszkałej, na podstawie ustawy nabyła siostra L. J. w całości, a spadek po L. J., zmarłej dnia 16 marca 1966r. w W. i tu stale ostatnio przed śmiercią zamieszkałej, na podstawie ustawy nabył Skarb Państwa w całości i z dobrodziejstwem inwentarza.

Sąd pierwszej instancji ustalił, iż spadkodawczyni C. R. w chwili śmierci była wdową po W. R., nie miała dzieci z małżeństwa, pozamałżeńskich ani nikogo nie przysposabiała. Z kręgu spadkobierców ustawowych pozostawiła wyłącznie siostrę L. J., która nie składała oświadczenia o przyjęciu spadku. Również wstępni spadkodawczyni nie dożyli otwarcia spadku. Nie sporządziła testamentu. Nie było też prowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po C. R.

Spadkodawczyni L. J. w chwili śmierci była wdową po F. K., nie miała dzieci z małżeństwa, pozamałżeńskich i przysposobionych. Nie pozostawiła wstępnych i nie sporządziła testamentu.

Sąd Rejonowy powołując się na art. LI ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. -przepisy wprowadzające kodeks cywilny (dalej: "p.w.k.c.") oraz art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o prawie właściwym dla stosunków prywatnych wewnętrznych, które stanowią, że do spraw spadkowych stosuje się prawo obowiązujące w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy przed śmiercią, wyjaśnił, że w odniesieniu do stwierdzenia nabycia spadku po C. R. mają zastosowanie przepisy Kodeksu Napoleona (dalej: "k.N."), a po L. J. przepisy obowiązującego kodeksu cywilnego. Zwrócił również uwagę na przepis art. LIV p.w.k.c, normujący dziedziczenie ustawowe Skarbu Państwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty