07.03.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 7 marca 2019 r., sygn. IV CZ 107/18

Potrzeba przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości występuje jedynie wtedy, gdy sąd pierwszej instancji w ogóle nie przeprowadził tego postępowania albo przeprowadził dowody wyłącznie na okoliczności nieistotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Konieczność uzupełnienia postępowania dowodowego, nawet w przeważającym zakresie lub w znacznej części nie stanowi zatem podstawy do wydania wyroku kasatoryjnego. Wyjątek stanowi wypadek, gdyby konsekwencją przeniesienia postępowania dowodowego do drugiej instancji było faktyczne pozbawienie stron (uczestników postępowania) dwuinstancyjnego procesu. Jest to jednak stan występujący rzadko, jedynie wtedy, kiedy postępowanie dowodowe w drugiej instancji obejmie dowody najistotniejsze, decydujące i zarazem niejednoznaczne.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Wojciech Katner

SSN Krzysztof Pietrzykowski

w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta G. przy uczestnictwie B. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. o stwierdzenie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 7 marca 2019 r., zażalenia uczestnika na postanowienie Sądu Okręgowego w G. z dnia 24 maja 2018 r., sygn. akt III Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego w orzeczeniu kończącym postępowanie.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w G. postanowieniem z dnia 10 listopada 2015 r. oddalił wniosek Skarbu Państwa (reprezentowanego przez Prezydenta Miasta G.) o stwierdzenie nabycia przez wnioskodawcę w drodze zasiedzenia własności zabudowanej nieruchomości o powierzchni 1154 m, położonej w G. przy ulicy P. Ustalił, że nieruchomość tę zakupił przed druga wojną światową uczestnik - B. sp. z o.o. w G. i w dniu 5 kwietnia 1935 r. wpisany został do jej księgi wieczystej jako właściciel. Na nieruchomości wybudował siedmiokondygnacyjny budynek biurowy. Budynek ten w 1951 r. został objęty we władanie przez Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w G. decyzją z dnia 18 października 1954 r., utrzymaną w mocy decyzją Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w G. z dnia 27 listopada 1954 r., orzekło o jej wywłaszczeniu. Spółka B. w dniu 1 lipca 2003 r. wystąpiła o stwierdzenie nieważności obu decyzji. Po długotrwałym postępowaniu Minister Infrastruktury decyzją z dnia 14 sierpnia 2008 r. uwzględnił ten wniosek, a Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 1 marca 2011 r. oddalił skargę kasacyjną Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta G. od tej decyzji. W dniu 10 grudnia 2008 r. spółka B. wystąpiła przeciwko Skarbowi Państwa -Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w G. z powództwem o wydanie nieruchomości. Postępowanie windykacyjne zostało zawieszone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty