12.04.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2019 r., sygn. I CSK 166/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Grzegorczyk

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z powództwa U. B. przeciwko Z. B. z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej Miasta W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 21 marca 2017 r., sygn. akt VI ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka U. B. wniosła o zasądzenie od pozwanego Z. B. kwoty 80 000 zł z tytułu bezumownego korzystania przez pozwanego z lokalu położonego przy ul. C. w W. za okres od dnia doręczenia pozwu o eksmisję (8 października 2010 r.) do czasu zakończenia postępowania w sprawie.

Wyrokiem z dnia 17 grudnia 2015 r. Sąd Okręgowy w W. zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 70 455 zł i oddalił powództwo w pozostałym zakresie.

Ustalił, że strony są przyrodnim rodzeństwem. Ich ojcu M. B. przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr (...), położonego w W. przy ul. C. Za zgodą M. B. w mieszkaniu tym od 1983 r. mieszka pozwany. W dniu 4 maja 2001 r. zmarł ojciec stron. Sąd Rejonowy w W. postanowieniem z dnia 22 lipca 2008 r. stwierdził, że spadek po nim nabyła na podstawie testamentu notarialnego z dnia 28 marca 1994 r. jego córka U. B.

Pozwany nie płacił w całości opłat związanych z mieszkaniem, co spowodowało zadłużenie w Spółdzielni Mieszkaniowej. Większość zadłużenia regulowała powódka, która jako właścicielka lokalu nie miała dostępu do tego mieszkania. Jesienią 2010 r. powódka skierowała przeciwko pozwanemu powództwo o eksmisje z tego lokalu. Odpis pozwu o eksmisję pozwany otrzymał w dniu 8 października 2010 r. i od tej chwili pozostaje on posiadaczem w złej wierze.

Wyrokiem z dnia 5 lipca 2012 r. Sąd Rejonowy w W. nakazał pozwanemu Z. B. i jego córce N. B., aby opróżnili i opuścili oraz wydali U. B. lokal nr (...) położony przy ul. C. w W. W wyroku orzeczono, że pozwanemu i jego małoletniej córce przysługuje uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego i wstrzymano wykonanie opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez Miasto W. oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Pismem z dnia 17 lipca 2013 r. Miasto W. przedstawiło pozwanemu ofertę zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego nr (...) położonego przy ul. D. w W., o powierzchni użytkowej 24,40 m, w tym o powierzchni pokoju 18,38 m. Pozwany odmówił jednak przyjęcia oferty, o czym poinformował miasto W. pismem z dnia 16 września 2013 r., wskazując, że lokal nie spełnia warunków technicznych i nie stanowi odpowiednich warunków dla zamieszkania z córką.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty