30.01.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 30 stycznia 2019 r., sygn. III CZP 77/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z wniosku M. G. przy uczestnictwie P. S.A. w W. o ustanowienie służebności przesyłu, na posiedzeniu jawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 stycznia 2019 r. na skutek zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w O. postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2018 r., sygn. akt II Ca (...),

"Czy można uznać, że właściciel urządzeń przesyłowych, będący jednocześnie właścicielem nieruchomości, na których są one posadowione, a który sprzedaje nieruchomość i nie zastrzega sobie w żaden sposób prawa do korzystania z nieruchomości w zakresie urządzeń przesyłowych, był posiadaczem w dobrej wierze służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu oraz czy dobrą wiarę właściciela urządzeń przesyłowych należy rozpatrywać na dzień posadowienia urządzeń przesyłowych na swoim gruncie, czy też należy rozpatrywać na dzień rozdzielenia prawa własności nieruchomości od prawa własności urządzeń przesyłowych i rozpoczęcia biegu zasiedzenia służebności?"

odmawia podjęcia uchwały.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawne, przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu powstało na tle sprawy o ustanowienie służebności przesyłu na rzecz P. S.A. w W., polegającej na prawie dostępu i korzystania z nieruchomości wnioskodawczyni, w zakresie umożliwiającym eksploatację sieci przesyłowej uczestnika postępowania. Ustanawiając postanowieniem z dnia 20 października 2017 r. służebność przesyłu, za wynagrodzeniem w wysokości 227 500 złotych, Sąd Rejonowy w K. ustalił, że w 1973 r. zbudowana została na gruncie Skarbu Państwa linia energetyczna 220V wraz ze słupami trakcyjnymi. Jest ona obecnie eksploatowana przez uczestnika, będącego kolejnym następcą prawnym przedsiębiorstwa państwowego z okresu budowy i oddania linii energetycznej do użytku. Działka przez którą linia ta przebiega została przysądzona poprzedniczce prawnej wnioskodawczyni, która ją nabyła w postępowaniu egzekucyjnym. Sprzeciwiający się ustanowieniu służebności uczestnik podnosił, że jego poprzednik prawny uzyskał prawo do korzystania z gruntu ex lege na podstawie decyzji administracyjnej, zezwalającej zakładowi energetycznemu na posadowienie i eksploatację urządzeń przesyłowych. Uczestnik ponadto podniósł zarzut zasiedzenia służebności gruntowej o treści służebności przesyłu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty