Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. III UK 53/18
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzając podleganie ubezpieczeniu społecznemu, może - bez względu na nazwę umowy i jej postanowienia wskazujące na charakter stosunku prawnego, którym strony zamierzały się poddać - ustalić rzeczywisty jej charakter i istniejący tytuł ubezpieczenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z odwołania P. [...] Spółki Jawnej w P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. z udziałem zainteresowanych: R. G., B. G., R. K., M. K., D. K. o objęcie ubezpieczeniem społecznym, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 grudnia 2018 r., na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt III AUa [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od odwołującego się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 31 maja 2017 r., sygn. akt III AUa [...] Sąd Apelacyjny w [...] oddalił apelacje płatnika składek P. [...] Spółki Jawnej w P. oraz zainteresowanych R. G., B. G., R. K., M. K. i D. K. od wyroku Sądu Okręgowego w S. z 19 lipca 2016 r., sygn. akt VII U [...], w którym to Sąd pierwszej instancji oddalił odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. z 11 kwietnia 2014 r., w których organ rentowy stwierdził, że zainteresowani podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresach wskazanych decyzjach z tytułu wykonywanych umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Organ rentowy podniósł, że umowy łączące płatnika z zainteresowanymi nazwane umowami o dzieło, w rzeczywistości miały cechy umów o świadczenie usług. Płatnik prowadzi działalność w zakresie budowy konstrukcji stalowych oraz jednostek pływających. Płatnik zatrudniał w oparciu o umowy o pracę monterów, i spawaczy, szlifierzy, zawierał również umowy cywilnoprawne nazwane umowami o dzieło. Ich przedmiotem było zmontowanie sekcji, prefabrykacja sekcji, spawanie sekcji, trasowanie współrzędnych, wykonywane w oparciu o sporządzoną przez biuro konstrukcyjne dokumentację. Również z zainteresowanymi zawarte zostały umowy nazwane umowami o dzieło. Przedmiotem każdej z umów był montaż sekcji na wskazanej w umowie jednostce, przy czym zamawiający dodatkowo powierzył wykonawcy niezbędny sprzęt monterski. W ocenie organu rentowego czynności polegające na montażu sekcji były jednak realizowane w ramach starannego działania i nie przynosiły konkretnego, indywidualnego rezultatu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty