Wyrok SN z dnia 24 października 2018 r., sygn. II PK 183/17
1. Wygaśnięcie skierowania do nauczania religii z uwagi na upływ terminu, na jaki zostało ono udzielone, rodzi obowiązek rozwiązania przez szkołę stosunku pracy z nauczycielem mianowanym na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 6 Karty Nauczyciela.
2. Zakaz rozwiązania stosunku pracy bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych) nie dotyczy rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem religii z powodu cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Piotr Prusinowski
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z powództwa L. K. przeciwko Szkole Podstawowej [...] w B. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 października 2018 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. akt VI Pa [...],
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. wyrokiem z dnia 4 lutego 2014 r. oddalił powództwo o przywrócenie do pracy wniesione przez L. K. przeciwko pozwanej Szkole Podstawowej [...] w B..
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona u pozwanej jako nauczyciel religii. Sukcesywnie otrzymywała kolejne misje do nauczania religii: do dnia 31 sierpnia 2009 r., do dnia 31 sierpnia 2010 r., do dnia 31 sierpnia 2011 r. oraz do dnia 31 sierpnia 2012 r. Od roku szkolnego 2011/2012 dyrektor pozwanej proponował powódce ograniczenie wymiaru zatrudnienia, na co ona wyrażała zgodę. Pismem z dnia 4 czerwca 2012 r. udzielono powódce urlopu dla poratowania zdrowia na okres od dnia 4 czerwca 2012 r. do dnia 3 czerwca 2013 r. Zgodnie z uchwałą nr [...] z dnia 18 marca 2013 r. powódka została wskazana przez [...] jako osoba, której stosunek pracy podlega ochronie, o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, to jest jako osoba upoważniona do działania w Szkole Podstawowej [...] we wszystkich sprawach dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pismem z dnia 25 kwietnia 2013 r. dyrektor pozwanej zwrócił się do reprezentującej powódkę Komisji Międzyzakładowej [...] o zgodę na rozwiązanie z nią stosunku pracy. Komisja Międzyzakładowa [...] nie wyraziła jednak zgody na rozwiązanie z powódką stosunku pracy, wskazując, że podlega ona szczególnej ochronie. Pismem z dnia 8 maja 2013 r. dyrektor pozwanej szkoły zwrócił się z kolei do Wydziału Katechizacji Kurii Diecezjalnej o informację, czy Kuria udzieli powódce skierowania do nauczania religii na okres następujący po powrocie z urlopu. Kuria Diecezjalna w [...]. zawiadomiła pozwaną, iż nie przewiduje wystawienia kolejnego skierowania dla powódki. W dniu 3 czerwca 2013 r. powódka zgłosiła gotowość do pracy i poprosiła o wyznaczenie stanowiska pracy oraz zakresu obowiązków. Pismem z dnia 4 czerwca 2013 r. dyrektor pozwanej wskazał jej zakres obowiązków, a następnie rozwiązał z powódką, z dniem 30 czerwca 2013 r., stosunek pracy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 pkt 6 Karty Nauczyciela. W oświadczeniu tym pracodawca podał, że przyczyną wypowiedzenia stosunku pracy jest nieudzielenie powódce przez właściwą Kurię Diecezjalną misji do nauczania religii oraz jednoznaczne stanowisko władz kościelnych wyrażone w piśmie z dnia 13 maja 2013 r., że misja do nauczania religii nie zostanie powódce wystawiona. Powódka otrzymała odprawę pieniężną i ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty