07.11.2018

Wyrok SN z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. II UK 341/17

Pracownika zatrudnionego w celu oddelegowania do innego państwa członkowskiego należy uznać za osobę, która "bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia podlega już ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym siedzibę ma jej pracodawca" w rozumieniu art. 14 ust. 1 wykonawczego, nawet jeśli pracownik ten nie miał statusu osoby ubezpieczonej na podstawie ustawodawstwa tego państwa członkowskiego bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia, o ile w tym momencie pracownik miał miejsce zamieszkania we wspomnianym państwie członkowskim.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z wniosku P. Sp. z o.o. we W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi we W. z udziałem zainteresowanego M. D. o wydanie zaświadczenia A1, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 listopada 2018 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 13 października 2016 r., sygn. akt III AUa [...],

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2014 r. oddalił odwołanie wniesione przez P. Sp. z o.o. we W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. z dnia 31 lipca 2012 r., którą organ rentowy odmówił wydania zaświadczenia dotyczącego ustawodawstwa właściwego potwierdzającego, że zainteresowany M. D. w okresie wykonywania pracy na terytorium Niemiec od dnia 12 lipca 2012 r. do dnia 30 września 2012 r. podlegał polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Sąd Okręgowy ustalił, że odwołująca się P. Sp. z o.o., posiadająca siedzibę i prowadząca działalność w Polsce oraz za granicą, zajmuje się wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników, współpracując z przedsiębiorcami we Francji, Niemczech i w Polsce, delegując im określoną liczbę pracowników. Administracja odwołującej się, a także kadry, księgowość i marketing są prowadzone w Polsce. Znaczna większość dochodów odwołującej się w 2011 r. była uzyskiwana za granicą, tam też była zatrudniona znaczna większość pracowników - około 2/3. W dniu 11 lipca 2012 r. zainteresowany zawarł z odwołującą się umowę o pracę na czas określony od dnia 12 lipca 2012 r. do dnia 15 lipca 2012 r., przedłużoną następnie aneksem nr 1 do dnia 30 września 2012 r. W ramach umowy o pracę zainteresowany wykonywał w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązki pomocnika stolarza na rzecz i pod kierownictwem firmy L. GMBH -pracodawcy użytkownika na terenie Niemiec. Zainteresowany nie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez 30 dni bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia u wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty