Wyrok SN z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. I PK 154/17
Nauczyciel, który mając uzasadnioną obawę utraty zatrudnienia, wyraził zgodę na ograniczenie zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć w trybie art. 22 ust. 2 ustawy z 1982 r. - Karta Nauczyciela w drodze porozumienia, ale równocześnie kwestionował wystąpienie przesłanek z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, zachowuje uprawnienie do sądowej merytorycznej oceny działań pracodawcy na podstawie tych przepisów, łącznie z weryfikacją kryteriów wytypowania nauczyciela do ograniczenia wymiaru zajęć.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z powództwa A. W. przeciwko Zespołowi Szkolno - Przedszkolnemu w L. o uznanie za niezgodne z prawem ograniczenia zatrudnienia, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 listopada 2018 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. akt IV Pa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka A. W. pozwem skierowanym przeciwko Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w L, wniosła o uznanie za bezskuteczne ograniczenia jej zatrudnienia do 10/18 etatu, dokonanego pismem dyrektora szkoły z dnia 8 maja 2015 r. na rok szkolny 2015/2016.
Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. akt VII P (...), Sąd Rejonowy -Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. uznał za nieskuteczne ograniczenie zatrudnienia A. W. dokonane na mocy porozumienia z dnia 15 maja 2015 r. (pkt 1), a w pozostałych dwóch punktach rozstrzygnął o kosztach procesu.
Sąd ustalił, że powódka w dniu 31 lipca 1986 r. ukończyła Uniwersytet (...) w (...) na Wydziale Filologicznym w zakresie filologii polskiej specjalność nauczycielska. Od 29 sierpnia 1986 r. A. W. podjęła pracę w Szkole Podstawowej w L. na stanowisku nauczyciela języka polskiego. Na podstawie przeniesienia, od dnia 1 września 1990 r. powódka zajmowała stanowisko nauczyciela języka polskiego w Szkole Podstawowej w L, a od 1 września 1999 r. - stanowisko nauczyciela języka polskiego w Gimnazjum w L. 6 października 2000 r. powódka uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Aktem z dnia 1 marca 2003 r. powódka otrzymała stopień nauczyciela dyplomowanego. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania "(...)" w (...) Wyższej Szkole (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty