30.10.2018 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 30 października 2018 r., sygn. I PK 138/17

Sam nocleg w kabinie pojazdu, nawet o podwyższonym standardzie, nie niweczy automatycznie zasadności żądania zasądzenia ryczałtów w związku z podróżą służbową, a może co najwyżej wpłynąć na jego wysokość.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z powództwa CD. przeciwko A. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o ryczałty za noclegi, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 30 października 2018 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. akt IX Pa [...],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Okręgowemu w K.

Uzasadnienie

Wyrokiem Sądu Okręgowego w K. z dnia 31 stycznia 2017 r. zmieniono wyrok Sądu Rejonowego w S. z dnia 10 sierpnia 2016 r. w ten sposób, że oddalono powództwo C. D. skierowane przeciwko A. Sp. z o.o. w B. o ryczałty z tytułu podróży służbowych.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy od dnia 16 lipca 2011 r. do dnia 15 lipca 2012 r., a następnie od dnia 16 lipca 2012 r. do dnia 15 lipca 2015 r. W okresie zatrudnienia wykonywał przewozy krajowe i zagraniczne, otrzymując wynagrodzenie w wysokości 1.386 zł. W toku zatrudnienia powód podpisał oświadczenie, że dokonuje świadomego wyboru korzystania z homologowanego miejsca do spania w kabinie pojazdu. U pracodawcy obowiązywał regulamin wynagradzania, najpierw z dnia 16 czerwca 2010 r., później z dnia 16 grudnia 2012 r. i 16 stycznia 2013 r., który regulował kwestie związane ze sposobem wynagradzania pracowników w podróży służbowej (np. za każdą dobę podróży służbowej dieta w wysokości 40 euro). Powód w czasie podróży służbowych nocował w kabinie pojazdu, przy czym kierowcy pozwanego mogli korzystać z jego baz noclegowych poza granicami kraju. Powód nie korzystał z baz z racji rzadkiego pobytu w ich lokalizacji. Zatrudniający nie wypłacał też powodowi ryczałtu za nocleg.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty