Wyrok SN z dnia 22 sierpnia 2018 r., sygn. III PK 71/17
Pracownik w podróży służbowej, w tym również kierowca w transporcie międzynarodowym, ma prawo do diet w wysokości nie niższej, niż określona na podstawie przepisów, do których odsyła art. 775 § 4 k.p.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jolanta Franczak
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa D.K. przeciwko M.N. prowadzącej działalność gospodarczą ,,F." w S. o zaległe wynagrodzenie i inne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 sierpnia 2018 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. akt IV Pa (...),
uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej diet z tytułu podróży służbowych i sprawę w tym zakresie przekazuje do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w S., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem Sądu Okręgowego w S. z dnia 15 grudnia 2016 r. zmieniono wyrok Sądu Rejonowego w S. z dnia 29 czerwca 2016 r. w ten sposób, że oddalono powództwo D.K. skierowane przeciwko M.N., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą ,,F." w S., o zasądzenie wynagrodzenia za pracę oraz zasądzenie diet i ryczałtów z tytułu podróży służbowych.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku kierowcy od dnia 1 kwietnia 2011 r. do dnia 31 października 2012 r. W okresie zatrudnienia wykonywał przewozy zagraniczne, otrzymując wynagrodzenie w zależności od wartości frachtu. D.K. spędzał noce wyłącznie w kabinie samochodu, wyposażonej w miejsce do spania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty