Wyrok SN z dnia 15 marca 2018 r., sygn. I UK 42/17
Zasadą jest to, że wykonywanie pracy zarobkowej stanowi negatywną przesłankę prawa do zasiłku. Ustawa nie określa wyjątków, niemniej w orzecznictwie przyjmuje się, że sporadyczna, wymuszona okolicznościami aktywność zawodowa może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego. Zasadę z art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej tłumaczy reżim ubezpieczenia chorobowego, w którym utracone wynagrodzenie (dochód) zastępuje zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, w sytuacji gdy ubezpieczony ze względu na niezdolność do pracy (chronione ryzyko) nie może wykonywać dotychczasowej pracy. Wykładnia przepisu nie może być oderwana od reguł solidaryzmu ubezpieczonych. Oznacza to, że w sytuacji spornej, czyli wykazania przez organ rentowy przypadków wykonywania czynności składających się na dotychczasową pracę (działalność), to ubezpieczony może wykazywać, że sytuacja miała charakter szczególny (wyjątkowy) i dlatego uzasadniający niestosowanie art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z odwołania P. M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. z udziałem zainteresowanej F. WKS Spółki z o.o. w N. o świadczenie rehabilitacyjne, o zasiłek chorobowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 marca 2018 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. z dnia 25 sierpnia 2016 r., sygn. akt IV Ua ."/16,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Pozwany decyzją z 12 czerwca 2014 r. odmówił ubezpieczonemu P. M. świadczenia rehabilitacyjnego za okres od 1 stycznia do 28 lutego 2013 r. oraz zasiłku chorobowego za okresy od 26 września do 16 października, od 19 listopada do 4 grudnia 2013 r. i od 11 do 20 lutego 2014 r. oraz zobowiązał go do zwrotu świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku chorobowego w łącznej kwocie 51.423,97 zł z odsetkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty