09.01.2018

Wyrok SN z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. III KRS 31/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

SSN Andrzej Wróbel

w sprawie z odwołania E. K. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr (...) z 25 lipca 2017 roku w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - w Izbie Ogólnoadministracyjnej, ogłoszone w M.P. z 2017 r. poz. 320. z udziałem T. Z., po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 9 stycznia 2018 r.,

oddala odwołanie.

Uzasadnienie

Uchwałą z 25 lipca 2017 r., nr (...) Krajowa Rada Sądownictwa (Rada) postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na trzy stanowiska Sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego trzech wskazanych w uchwale kandydatów, w tym Panią T. Z. oraz postanowiła nie przedstawiać z wnioskiem o powołanie na trzy wolne stanowiska Sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego ośmiu wskazanych w uchwale kandydatów, w tym Pani E. K.

W uzasadnieniu Rada wyjaśniła, że 25 lipca 2017 r. na posiedzeniu Zespół Członków Krajowej Rady Sądownictwa (Zespół) podjął decyzję o rekomendowaniu Radzie trzech kandydatów, w tym Pani T. Z. Zespół podkreślił, że kandydaci ci posiadają duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, ich prace i kwalifikacje zostały ocenione jako wyróżniające. Dwóch rekomendowanych kandydatów uzyskało wyróżniające oceny Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i opinie Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaś Pani T. Z. otrzymała opinię i ocenę bardzo dobrą. Wszyscy rekomendowani kandydaci uzyskali wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się wymaganiami określonymi w art. 7 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (jednolity tekst: Dz. U. z 2016 r., poz. 1066 ze zm., dalej jako p.o.u.s.a.) oraz kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 976 ze zm., dalej jako ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa), w tym ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp