Wyrok SN z dnia 28 września 2018 r., sygn. I CSK 586/17
Forma potwierdzenia może być dowolna, a jedynie wówczas, gdy potwierdzana czynność wymagała formy szczególnej, potwierdzenie powinno być dokonane w takiej samej formie. Milczenie natomiast poczytuje się za oświadczenie woli tylko wówczas, gdy prawnie doniosłym czyni je ustawa. Przy reprezentacji łącznej milczenie współuprawnionego członka organu spółki akcyjnej nie może być jednak traktowane jako jego oświadczenie, wypełniające wymaganie tej reprezentacji, konieczne do uznania, że doszło do oświadczenia woli osoby prawnej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)
SSN Anna Kozłowska (sprawozdawca)
SSN Marta Romańska
w sprawie z powództwa D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością W. Spółki komandytowej w W. przeciwko P. S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 września 2018 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. akt I ACa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 10 czerwca 2015 r. oddalił powództwo D. sp. z o.o. W. sp.k. w W. skierowane przeciwko P. S.A. w W. o zapłatę kwoty 645.751 zł, tytułem odszkodowania za szkodę wyrządzoną bezprawnym usunięciem powódki z dzierżawionej przez nią nieruchomości. Sąd Okręgowy ustalił, że spółka D. W. sp. z o.o. w W., poprzednik prawny powoda, zawarła z pozwaną w dniu 15 listopada 2006 r. umowę dzierżawy nieruchomości położonej w W., w rejonie ulicy C, o łącznej powierzchni 5.474 m, stanowiącej części działek ewidencyjnych: nr 19/1 o powierzchni 3.766 m i nr 8 o powierzchni 1.708 m Zgodnie z § 2 ust. 1 umowy, celem dzierżawy było zaopatrzenie budowy obiektu biurowego realizowanego przez powoda przy ul. C. Paragraf 2 ustęp 2 umowy przewidywał, że w przypadku zmiany zakresu i rodzaju prowadzonej działalności w zakresie umowy dzierżawca (powód) zobowiązany jest uzyskać zgodę wydzierżawiającego (pozwanego) i zawrzeć stosowny aneks do umowy. Okres dzierżawy, pierwotnie przewidziany od 1 grudnia 2006 r. do dnia 1 grudnia 2008 r., aneksem z dnia 19 marca 2007 r. został wydłużony do 30 listopada 2016 r. Zgodnie z § 6 umowy do obowiązków dzierżawcy należało m.in.: wykorzystywanie przedmiotu dzierżawy na cele wskazane w § 2, wszelkie zmiany w tym zakresie wymagały zgody wydzierżawiającego (pkt 1 § 6); uzyskanie pisemnej zgody wydzierżawiającego na prowadzenie wszelkich prac adaptacyjnych, inwestycyjnych oraz wymaganych uzgodnień kompetentnych służb jednostek wydzierżawiającego, przy czym wydzierżawiający miał dołożyć wszelkich starań, aby współpraca z dzierżawcą była prowadzona w sposób konstruktywny, zwłaszcza w zakresie wykorzystywania przedmiotu dzierżawy na cele wskazane w § 2 umowy (pkt 3); zabudowa płytami drogowymi lub przejazdowymi terenu, który będzie przeznaczony na drogę dojazdową lub plac składowy (pkt 4); przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych oraz zapewnienie wymagań ochrony przeciwpożarowej określonych w odrębnych przepisach i normach, przepisów BHP, sanitarno-epidemiologicznych oraz mienia wraz z ponoszeniem kosztów ubezpieczenia z tego tytułu i innych ryzyk mogących jemu zaszkodzić (pkt 6); umożliwienie przedstawicielowi P. dostępu do przedmiotu dzierżawy w celu przeprowadzenia kontroli sposobu jego użytkowania (pkt 8); utrzymywanie estetycznego wyglądu przedmiotu dzierżawy oraz czystości w jego bezpośrednim otoczeniu (pkt 9).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty