Wyrok SN z dnia 14 czerwca 2018 r., sygn. V CSK 339/17

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który powinien pełnić rolę służebną wobec ciężko poszkodowanego dziecka, realizując roszczenie regresowe mógłby, doprowadzić sprawującą nad nim opiekę rodzinę do skrajnego ubóstwa, prowadząc do dotkliwych i nieakceptowalnych dla poszkodowanego skutków, czemu sąd powinien przeciwdziałać stosując art. 5 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Karol Weitz (przewodniczący)

SSN Monika Koba (sprawozdawca)

SSN Anna Kozłowska

w sprawie z powództwa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w W. przeciwko E. K. i J. K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 czerwca 2018 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 10 marca 2017 r., sygn. akt I ACa [...]/17,

1. uchyla zaskarżony wyrok i zmienia wyrok Sądu Okręgowego w J. z dnia 27 października 2016 r., sygn. akt I C (...), w ten sposób, że oddala powództwo oraz obciąża powoda w całości kosztami postępowania za obie instancje, pozostawiając ich szczegółowe wyliczenie referendarzowi sądowemu,

2. kosztami postępowania kasacyjnego obciąża w całości powoda, pozostawiając ich szczegółowe wyliczenie referendarzowi sądowemu.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 października 2016 r. Sąd Okręgowy w J. zasądził solidarnie od pozwanych E. K. i J. K. na rzecz powoda Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w W. (dalej: "Fundusz") kwotę 150.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 22 czerwca 2015 r. tytułem zwrotu spełnionego przez Fundusz świadczenia.

Sąd Okręgowy ustalił, że w dniu 2 sierpnia 2006 r. na terenie należącego do pozwanych gospodarstwa rolnego pozwana, wbrew ciążącemu na niej z mocy ustawy obowiązku, będąc w stanie nietrzeźwości, zaniechała opieki nad pięcioletnim synem stron M. i koncentrując się na myciu samochodu, dopuściła, że dziecko weszło do skrzyni ze zbożem, na dnie którego pracowało urządzenie transportujące, w następstwie czego jego prawa noga została wciągnięta przez pracujący podajnik ślimakowy, co spowodowało zmiażdżenie kończyny na poziomie 1/3 uda i skutkowało amputacją kończyny, a w konsekwencji ciężkim kalectwem syna pozwanych. Sąd Rejonowy w B. wyrokiem z dnia 21 grudnia 2006 r. warunkowo umorzył postępowanie karne wobec J. K. na okres próby wynoszący 2 lata. W dniu zdarzenia pozwani jako rolnicy nie byli objęci ochroną ubezpieczeniową, gdyż nie zawarli umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Od 2006 r. leczenie i rehabilitacja małoletniego syna pozwanych jest finansowana ze zbiórek i darowizn.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty