25.04.2017

Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. II PK 78/16

Po zmianie art. 120 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym okresy zatrudnienia w nim określone (8 lat) powinny być liczone od nowa.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Beata Gudowska

SSA Jolanta Hawryszko (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa J.W. przeciwko Politechnice [...] o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w [...] z dnia 23 października 2015 r., sygn. akt VII Pa .../15,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w [...], pozostawiając Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w M. wyrokiem z 26 maja 2015 r. po rozpoznaniu sprawy z powództwa J.W. przeciwko Politechnice [...] w [...] o przywrócenie do pracy oddalił powództwo oraz orzekł o kosztach procesu. Sąd Okręgowy w [...] VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych po rozpoznaniu apelacji powoda wyrokiem z 23 października 2015 r. oddalił apelację.

Sądy obydwu instancji ustaliły, że J. W. zatrudniony został w pozwanej Politechnice [...] w [...] od 1 grudnia 1995 r. na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony. Od 1 listopada 2004 r. zatrudniony został na stanowisku adiunkta. Na posiedzeniu Rady Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki [...] podjęta została uchwała w sprawie zaopiniowania rozwiązania stosunku pracy z powodem. Pozwany w dacie 26 stycznia 2015 r. złożył powodowi pisemne oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia od lipca 2015 r. z powodu wyczerpania okresu zatrudnienia na stanowisku adiunkta.

Statut pozwanej uczelni - § 58 ust. 1 - w brzmieniu obowiązującym do 18 stycznia 2012 r. stanowił, że zatrudnienie na stanowisku adiunkta osoby, która nie ma stopnia naukowego doktora habilitowanego, nie powinno przekraczać 9 lat. Na wniosek dziekana, zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego i radę wydziału, po uzyskaniu pozytywnej oceny, decyzją rektora zatrudnienie może być przedłużone najwyżej trzykrotnie: pierwsze - na 4 lata, drugie - na 2 lata, trzecie -na 2 lata, jeżeli stan zaawansowania rozprawy habilitacyjnej rokuje uzyskanie w tym czasie stopnia doktora habilitowanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty