Wyrok SN z dnia 31 maja 2017 r., sygn. II PK 134/16
Oceniając ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, o którym pracodawca uzyskuje wiedzę stopniowo, należy weryfikować kolejne zdarzenia i analizować motywację pracodawcy odnosząc tę ocenę do zdarzeń faktycznie zaistniałych w przeszłości. Nie można tej oceny dokonywać z punktu widzenia okoliczności aktualnych w okresie postępowania sądowego.
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 5/2017
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Andrzej Wróbel (przewodniczący)
SSN Piotr Prusinowski
SSA Jolanta Hawryszko (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa I. B. przeciwko I. Sp. z o.o. w K. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 31 maja 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. akt VII Pa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W. pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka I. B. domagała się zasądzenia od pozwanego I. Sp. z o.o. w K. 30.000 zł tytułem odszkodowania w związku z nieuzasadnionym rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Sąd Rejonowy wyrokiem z 21 września 2015 r. oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu. Sąd Okręgowy w W., wskutek apelacji powódki wyrokiem z 17 grudnia 2015 r.: I zmienił zaskarżony wyrok i zasądził od I. Sp. z o.o. w K. na rzecz I. B. 30.000 zł; w punkcie II i III rozliczył koszty procesu.
Sąd Rejonowy przy przyjęciu, że strona pozwana rozwiązując z powódką umowę o pracę bez wypowiedzenia zachowała termin określony przepisem art. 52 § 2 k.p. uznał że powódka swoim zachowaniem, polegającym na wydawaniu podległym pracownikom poleceń służbowych dotyczących fikcyjnych transakcji handlowych, które nie zostały zakończone fizyczną sprzedażą towaru z magazynu i wysłaniem faktur sprzedaży do klientów, naruszyła w sposób ciężki podstawowy obowiązek w zakresie dbałości o mienie pracodawcy i interesy pracodawcy. Oceniając stopień zawinienia powódki Sąd Rejonowy uwzględnił nie tylko okoliczność, że powódka jako dyrektor oddziału obowiązana była do szczególnej dbałości o interesy pozwanego, ale i okoliczność, że sam fakt wydawania podległym jej pracowniom poleceń wystawiania dokumentów poświadczających fikcyjne sprzedaże stanowił istotne przekroczenie zakresu uprawnień powódki w tym zwłaszcza, gdy uwzględni się fakt, że nieuzasadnione było wystawianie faktur VAT bez uprzedniego zweryfikowania faktycznych podstaw uprawniających do takiego działania, z uwagi na powstający jednocześnie obowiązek rozliczenia podatku VAT, co narażało pozwanego na szkodę w postaci naliczenia i odprowadzenia podatku VAT. Tym samym przyczyna rozwiązania z powódką umowy o pracę znajdowała potwierdzenie w stanie faktycznym sprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty