30.05.2017 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 30 maja 2017 r., sygn. II PK 122/16

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r., K 11/15, art. 775 k.p. nadal ma odpowiednie zastosowanie, do czasu uregulowania sprawy przez ustawodawcę, z tą różnicą, że chodzi o inne, bo "autonomiczne" (nie takie samo, jak w art. 775 k.p.) rozumienie podróży służbowej. Oznacza to, że regulacja wewnątrzzakładowa nie powinna pomijać kompensaty kosztów noclegu, czyli nie powinno z niej wynikać, że nie przysługuje zwrot jakichkolwiek kosztów (czyli w każdym przypadku), tylko dlatego, że kierowca ma nocleg (śpi) w kabinie samochodu. Inny słowy art. 775 k.p. nadal stanowi oparcie dla takiej regulacji zakładowej lub umownej. Jeśli nie ma jej w prawie zakładowym bądź nie wprowadza jej pracodawca albo nie uzgadnia z pracownikiem w umowie, to sporną kwestię może rozstrzygnąć sąd. Tam, gdzie nie ma regulacji wskazanej przez ustawę, orzeczenie sądu wypełnia to, czego strony nie uzgodniły. Orzeczenie może zastąpić więc umowę stron w tym zakresie.

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 5/2017

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)

SSN Jolanta Frańczak

SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa P. S. przeciwko P. S.A. w T. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 30 maja 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w T. z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. akt IV Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w T. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w T. wyrokiem z 4 grudnia 2015 oddalił apelację pozwanego pracodawcy P. S.A. w T. od wyroku Sądu Rejonowego w T. z 30 czerwca 2015 r., który zasądził na rzecz powoda P. S. tytułem ryczałtów za noclegi za okres od stycznia 2012 r. do końca lutego 2013 r. 4.094,31 euro i 43,37 zł z odsetkami.

Pozwany zatrudniał powoda jako kierowcę, który w znacznej części wykonywał pracę za granicą. Sąd Rejonowy stwierdził, że nocleg w kabinie samochodu ciężarowego nie wyłącza prawa powoda do ryczałtów za noclegi na podstawie przepisów prawa powszechnego. W tej mierze wskazał na korzystne dla kierowców orzecznictwo Sądu Najwyższego - uchwały z 12 czerwca 2014 r., II PZP 1/14 i z 7 października 2014 r., I PZP 3/14. Podstawą rozstrzygnięcia były przepisy ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (art. 14, art. 21a), Kodeksu pracy -art. 9 § 2, art. 18 § 2, art. 77, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Pozwany pracodawca zarzucał, iż zapis regulaminu wyłączał prawo do ryczałtu, gdy kierowca spędzał nocleg w kabinie samochodu. Podczas wyjazdów powód nie korzystał z noclegów w hotelach, tylko spał w samochodzie wyposażonym w leżankę do spania, lodówkę, klimatyzację. Powód w spornym okresie nie otrzymywał ryczałtów za noclegi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty