Wyrok SN z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. II PK 163/16
Okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie liczy się "na nowo" po zmianie art. 120 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym na mocy ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym (...), jeżeli w okresie vacatio legis uczelnia wyższa zmieniła statut i dla osób zatrudnionych już wcześniej na tym stanowisku, ustaliła czas zatrudnienia na okres dłuższy (11 lat) niż ośmioletni okres zatrudnienia zakreślony przez ustawodawcę w nowej regulacji.
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 6/2017
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSN Bogusław Cudowski
w sprawie z powództwa K.K. przeciwko Uniwersytetowi [...] z siedzibą w [...] o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 czerwca 2017 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w [...] z dnia 5 stycznia 2016 r., sygn. akt XXI Pa ... /15,
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od powoda na rzecz strony pozwanej 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w [...] wyrokiem z 5 stycznia 2016 r. oddalił apelację powoda K.K. od wyroku Sądu Rejonowego z 20 lipca 2015 r., którym oddalono jego
powództwo wniesione po wypowiedzeniu zatrudnienia przez pozwany Uniwersytet [...].
Powód był asystentem od 1 października 2002 r. a od 1 października 2003 r. został mianowany adiunktem. Rada Wydziału nie udzieliła zgody na rozpoczęcie przewodu habilitacyjnego. Z końcem marca 2015 r. rozwiązano umowę z powodem stosunek pracy wobec upływu 11 -letniego okresu zatrudnienia na stanowisku adiunkta i nieuzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Sąd Rejonowy stwierdził, że nieuzyskanie tego stopnia naukowego uzasadniało wypowiedzenie stosunku pracy na podstawie art. 125 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Pszw). Powód powinien był w ciągu 11 lat uzyskać stopień doktora habilitowanego. Okres ten został wydłużony o urlop dla poratowania zdrowia i upłynął 1 stycznia 2015 r. Na podstawie znowelizowanego art. 120 ustawy Pszw nie otworzył się nowy 8-letni termin na uzyskanie stopnia doktora habilitowanego. Przyjęcie takiej możliwości, powinno wynikać z odpowiednich regulacji znajdujących się w przepisach przejściowych. Celem nowej regulacji było zarówno ograniczenie czasu w jakim adiunkci obowiązani są do uzyskania wyższego stopnia naukowego, jak i doskonalenie poziomu kadry akademickiej. Powód, w porównaniu do pozostałych pracowników zatrudnionych po nowelizacji art. 120, był w sytuacji uprzywilejowanej bowiem miał o 3 lata więcej na habilitację.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty