30.03.2017 Kadry i płace

Postanowienie SN z dnia 30 marca 2016 r., sygn. I UK 21/16

Przy dość prostych usługach, których wykonywanie związane jest z zapleczem majątkowym, takich np. jak gastronomia albo sprzątanie, dla transferu w rozumieniu art. 231 k.p. wymagane jest przejęcie tego zaplecza majątkowego przez nowego pracodawcę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z odwołania A. J. i I. J. działających jako wspólnicy "B." spółki cywilnej w O. oraz E. W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. z udziałem zainteresowanych: R. Spółki z o.o. w W. i K. Polska Spółki z o.o. z siedzibą w O. o ustalenie płatnika składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 30 marca 2016 r., skargi kasacyjnej A. J. i I. J. wspólniczek "B." spółki cywilnej w O. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. akt III AUa (...),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od A. J. i I. J. prowadzących działalność jako wspólnicy "B." spółki cywilnej w O. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w O. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w O. wyrokiem z 6 listopada 2013 r., IV U (...), oddalił odwołania: 1) płatnika składek B. s.c., której wspólnikami są A. J. i I. J. oraz 2) ubezpieczonej E. W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w O. z 12 lutego 2013 r. stwierdzającej, że płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzenia ubezpieczonej E. W. w okresie od 1 lutego 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. jest B. s.c. A. J., I. J.

Sąd Okręgowy ustalił, że 18 marca 1999 r. A. J. i I. J. zawarły umowę spółki cywilnej pod nazwą B. s.c. A. J., I. J., której przedmiotem jest działalność gastronomiczna, usługi gastronomiczne, handel artykułami spożywczymi i przemysłowymi, produkcja żywności. Ubezpieczona E. W. była zatrudniona u płatnika składek (w spółce B. s.c.) w okresie od 16 października 2006 r. do 31 stycznia 2012 r. na podstawie umowy o pracę na stanowisku sprzedawcy w barze. Na przełomie lat 2011 i 2012 A. J. i I. J. prowadziły rozmowy z przedstawicielami R. Spółki z o.o. w W. (będącej agencją pracy tymczasowej), która złożyła im ofertę na leasing pracowniczy - outsourcing usług. W dniu 2 stycznia 2012 r. B. s.c. A. J., I. J. i R. Spółka z o.o. zawarły umowę-porozumienie, na podstawie której, zgodnie z art. 23 k.p., dotychczasowy pracodawca B. s.c. A. J., I. J. przekazał, a nowy pracodawca R. Spółka z o.o. przejął z dniem 1 lutego 2012 r. wszystkich pracowników według wykazu stanowiącego załącznik do umowy na identycznych warunkach, jakie pracownicy mieli do 31 stycznia 2012 r., bez szkody dla pracowników. Pismem z 1 lutego 2012 r. B. s.c. zawiadomiła pracowników o przejściu do nowego pracodawcy, którym będzie R. Spółka z o.o. w W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty