27.04.2017 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 27 kwietnia 2017 r., sygn. II CSK 490/16

Możliwość zastosowania art. 121 pkt 4 w związku z art. 175 k.c. w odniesieniu do okresu przed 1989 r. wchodzi w rachubę wówczas, gdy dana osoba wykaże, że w ramach dopuszczalnych środków prawnych rzeczywiście podejmowała w tym czasie próby realizacji praw (np. odzyskania nieruchomości) i nie były one skuteczne albo że ich niepodjęcie wynikało z uzasadnionego zagrożenia dla niej lub jej bliskich.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Wojciech Katner (przewodniczący)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

SSN Karol Weitz (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśniczego Nadleśnictwa B. przy uczestnictwie J. I. i J. P. o zasiedzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania J. P. od postanowienia Sądu Okręgowego w P. z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. akt II Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 9 grudnia 2014 r. Sąd Rejonowy w G. w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśniczego Nadleśnictwa B. z udziałem J. I. i J. P. stwierdził, że wnioskodawca z dniem 1 września 1990 r. nabył przez zasiedzenie własność gruntu położonego w powiecie (...), jednostce ewidencyjnej P. - obszar wiejski, o oznaczeniach ewidencyjnych: obręb B. (nr (...)), arkusz mapy 1, działka nr 287/1, o powierzchni 4,7269 ha, dla której Sąd Rejonowy w G. prowadzi księgę wieczystą nr (...).

Sąd ustalił, że jako właściciele nieruchomości objętej wnioskiem w księdze wieczystej wpisani są J. I. i J. P., spadkobiercy L P. Nieruchomość ta wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, będącego własnością L. P. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w P. decyzją z dnia 18 stycznia 1958 r. stwierdziło, że przedmiotowe gospodarstwo jako opuszczone przez właściciela na podstawie art. 15 dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw, związanych z reformą rolną i osadnictwem (Dz. U. Nr 18, poz. 107 ze zm., dalej: "dekret z 1955 r.") przeszło z mocy prawa na własność Państwa. L. P. w 1960 r. i 1965 r. podejmował bezskuteczne próby uzyskania zwrotu przejętego gospodarstwa rolnego. Rezultatem próby podjętej w 1965 r. było dokonane na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej wykreślnie L. P. z księgi wieczystej i wpisanie na jego miejsce jako właściciela Skarbu Państwa. Próby odzyskania nieruchomości ponowione zostały po zmianie ustroju politycznego w 1989 r. przez następców prawnych L. P.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty