Wyrok SN z dnia 24 listopada 2017 r., sygn. I CSK 113/17
Zamknięcie księgi wieczystej jest czynnością techniczną; wynika to wprost z przepisów wykonawczych regulujących zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych. Skoro uzgodnienie stanu prawnego nieruchomości ujawnionego w księdze wieczystej - jak trafnie zauważono w orzecznictwie - ma na celu dokonanie merytorycznej modyfikacji tej księgi, to rezultat ten nie może zostać osiągnięty przez dokonanie czynności stricte technicznej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Strzelczyk
SSN Karol Weitz
w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie przeciwko A. B. o uzgodnienie treści księgi wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 listopada 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 22 marca 2016 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Warszawie w pozwie skierowanym przeciwko pozwanemu A. B. domagał się uzgodnienia treści księgi wieczystej oznaczonej numerem [...]z rzeczywistym stanem prawnym przez zamknięcie tej księgi.
Pozwany w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa.
Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 25 czerwca 2013 r. oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu, przyjmując za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia i wnioski.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty