Postanowienie SN z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. I CSK 682/16
Przepisów art. 289 § 1 i 2 k.s.h. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r. w związku z art. 270 pkt 3 i art. 272 k.s.h. nie można interpretować jedynie literalnie i z pominięciem przepisów zawartych w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Anna Kozłowska
SSN Roman Trzaskowski
w sprawie z wniosku Syndyka masy upadłości M. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w B. przy uczestnictwie M. sp. z o.o. w B. o wykreślenie podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 30 czerwca 2017 r., skargi kasacyjnej uczestnika postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. akt XXIII Ga (...),
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2012 r. Sąd Rejonowy w W., na wniosek Syndyka masy upadłości "M." sp. z o.o. z siedzibą w B. w upadłości likwidacyjnej, dokonał wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS prowadzonym dla tej Spółki informacji o zakończeniu prowadzonego postępowania upadłościowego (pkt I.) oraz o jej wykreśleniu z rejestru przedsiębiorców (pkt II.).
Sąd rejestrowy wskazał, że z dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę wynikało, iż postanowieniem z dnia 29 grudnia 2011 r. Sądu Rejonowego w W. zakończone zostało postępowanie upadłościowe wobec "M." sp. z o.o. z siedzibą w B. w upadłości likwidacyjnej na skutek pełnego zaspokojenia jej wierzycieli. Poza tym Sąd stwierdził, że po zakończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku i pełnym zaspokojeniu wierzytelności zgłoszonych w postępowaniu upadłościowym Spółka nadal posiada majątek pozwalający jej na dalszą realizację celu Spółki. Istnienie majątku pozwalającego na dalszą realizację zadań gospodarczych przez Spółkę objętą wnioskiem nie stanowi jednak przeszkody dla wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców. Zgodnie z art. 270 pkt 3 oraz art. 289 § 1 k.s.h. w brzmieniu obowiązującym w dacie złożenia wniosku, na syndyku spoczywa obowiązek wystąpienia do sądu rejestrowego o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS, zaś podstawę dokonania wykreślenia spółki stanowi dołączone do wniosku postanowienie sądu upadłościowego o zakończeniu postępowania upadłościowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty