Wyrok SN z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. IV CSK 426/16
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Barbara Myszka (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta [...] przeciwko M. B., i in. o usunięcie niezgodności pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 6 kwietnia 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Okręgowego w [...] z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. akt II Ca .../15,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w [...] do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód - Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta Miasta [...] wystąpił z pozwem przeciwko pięciu pozwanym (spadkobiercom A. G.) o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości (położonej w [...], przy ul. K. 7/ P. 9), ujawnionym w księdze wieczystej nr [...], a rzeczywistym stanem prawnym. Uzgodnienie to miałoby nastąpić poprzez wykreślenie w dziale II księgi wieczystej prawa własności A. G. (de domo M.) do udziału % części nieruchomości oraz jej spadkobierców (pozwanych) ujawnionych jako współwłaścicieli w odpowiednich częściach.
Sąd Rejonowy oddalił powództwo po dokonaniu następujących ustaleń faktycznych.
Pozwani są spadkobiercami A. G. (M.), sporna zabudowana domem nieruchomość ma pow. 588 m i stanowiła przed wojną własność J. G. i jego żony R. G. Małżonkowie ci mieli dwoje dzieci: J. G. i H. G. W księdze hipotecznej nr ."8 jako właściciele w częściach równych byli wpisani J. G. i S. P. (siostra). W czasie wojny rodzeństwo opuściło nieruchomość i ukrywało się. Po wojnie nieruchomość przejął w posiadanie Skarb Państwa (zarząd miejski) na mocy dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Wspomniane rodzeństwo podjęło decyzję, przebywając za granicą, o odzyskanie nieruchomości. W dniu 3 lutego 1947 r. przez wspólnego pełnomocnika żądali przywrócenia im utraconego posiadania. W dniu 19 czerwca 1947 r. Okręgowy Urząd Likwidacyjny na mocy art. 19 wspomnianego dekretu postanowił przywrócić rodzeństwu posiadanie nieruchomości (w kwietniu 1949 r. wprowadzono ich w posiadanie nieruchomości przez reprezentującego ich adwokata A. M.). J. G. zmarł w 1953 r. w USA, spadek po nim odziedziczyła A. G. (po drugim mężu przyjęła nazwisko M.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty