Wyrok SN z dnia 18 maja 2017 r., sygn. III CSK 190/16
Pomocnictwo może być popełnione tylko umyślnie, chociaż zarówno w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym. Za pomocnika może być uznana tylko taka osoba, która współdziała ze sprawcą szkody, tj. taka, która pomaga mu świadomie. Świadomość pomocy przy działaniu szkodzącym przesądza o winie pomocnika. Pogląd przeciwny, zakładający, że może być pomocnikiem osoba, która działa nieumyślnie względnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że udziela komuś pomocy, rozszerzałby odpowiedzialność w stopniu, którego nie dałoby się pogodzić z zasadami słuszności. Stanowisko, że pomocnictwa można dopuścić się jedynie umyślnie, łączy się z założeniem, że bezprawne - jako sprzeczne zasadami współżycia społecznego - jest celowe działanie lub zaniechanie ułatwiające lub sprzyjające wyrządzeniu przez sprawcę szkody innej osobie, choćby to działanie lub zaniechanie jako takie samo nie było bezprawne.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Irena Gromska-Szuster (przewodniczący)
SSN Anna Kozłowska
SSN Karol Weitz (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa B. K. przeciwko D. S.A. w K. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 18 maja 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 23 grudnia 2015 r., sygn. akt I ACa (...),
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 10 800 (dziesięć tysięcy osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Pozwem z dnia 18 maja 2009 r. B. K. wniosła o zasądzenie od D. Spółki Akcyjnej w K. (dalej: "D.") kwoty 190 000 zł tytułem odszkodowania.
Wyrokiem z dnia 12 września 2011 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił powództwo w całości. Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z dnia 2 marca 2012 r. uchylił wyrok z dnia 12 września 2011 r. i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania. Wyraził pogląd, że odpowiedzialność D. wobec powódki za zdarzenie w dniu 28 maja 2003 r. (podpalenie obiektu) należy oceniać w k ategorii pomocnictwa (art. 422 k.c.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty