Postanowienie SN z dnia 25 stycznia 2017 r., sygn. IV CSK 149/16
Pracownicze Kasy Zapomogowo-Pożyczkowe mogą zostać zakwalifikowane jako tzw. "ułomne osoby prawne" (osoby ustawowe), o których stanowi art. 331 § 1 k.c., nawet jeśli przyznanie im ustawą zdolności prawnej nie jest dokonane w sposób wyraźny (bezpośredni), a tylko w drodze zastosowania w rozporządzeniu pośredniej metody opisowej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Anna Owczarek (przewodniczący)
SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
w sprawie z powództwa Pracowniczej Kasy Zapomogowo - Pożyczkowej przy T. Zakładach Materiałów Opatrunkowych Spółki Akcyjnej w T. przeciwko H. G. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 stycznia 2017 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od postanowienia Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 30 września 2015 r., sygn. akt V ACz ... /15,
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd pierwszej instancji, działając na podstawie art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c., odrzucił pozew Pracowniczej Kasy Zapomogowo - Pożyczkowej o zapłatę, uznając że brak jest przepisu prawnego przyznającego powódce zdolność sądową. Przyjął, że jedynie § 39 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo - pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych w zakładach pracy (Dz.U. 1992, nr 100, poz. 502 ze zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem", przyznaje Kasie zdolność sądową, lecz nie w zakresie sprawy objętej niniejszym procesem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty