Wyrok SN z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. I CSK 124/16
Jeśli naruszenie dóbr osobistych w postaci dobrego imienia (renomy) osoby prawnej (art. 23 w zw. z art. 43 k.c.) lub jednostki organizacyjnej wyposażonej przez ustawę w zdolność prawną (art. 331 § 1 k.c.) ma być wynikiem użycia w stosunku do tej osoby lub jednostki określonych słów lub sformułowań, to warunkiem ustalenia, że do takiego naruszenia doszło, jest wyczerpujące rozważenie znaczenia tych słów lub sformułowań, z uwzględnieniem możliwych ich konotacji i odniesień. W zależności od tego, o jakie słowa lub sformułowania chodzi, w grę wchodzi potrzeba uwzględnienia ich rozumienia oraz odbioru społecznego. Trzeba brać ponadto pod uwagę kontekst sytuacyjny lub rodzaj wypowiedzi, w której słowa te lub sformułowania zostały użyte, i zastosowany środek komunikacji.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Karol Weitz (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Szpitala Specjalistycznego [...] Spółki z o.o. spółki komandytowej w [...] przeciwko P. S. i J. K. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 lutego 2017 r., skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 29 października 2015 r., sygn. akt I ACa .../15,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Szpital Specjalistyczny [...] w [...] (obecnie Szpital Specjalistyczny [...], dalej: "P.") pozwem z dnia 18 czerwca 2014 r. żądał zobowiązania pozwanych, P. S. i J. K., do zaprzestania naruszania dóbr osobistych powoda i do usunięcia skutków tego naruszenia przez złożenie i opublikowanie oświadczeń - o treści i formie określonej w pozwie - na łamach trzech dzienników Gazeta Wyborcza (wydanie regionalne), S. N., N. (wydanie regionalne). Uzasadniając swe żądanie powód zarzucił pozwanym naruszenie jego dobrego imienia za pośrednictwem ich wspólnego profilu Facebook pod nazwą "[...]', profilu indywidualnego każdego z pozwanych, profilu współtworzonego przez obu pozwanych pod nazwą "[..]', a także przez organizowanie pikiet i manifestacji przez obu pozwanych oraz przez wykorzystanie konfliktu powoda z pracownicą i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat jego funkcjonowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty