Wyrok SN z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. II PK 218/15
Prawidłowość (rzetelność) negatywnej oceny mianowanego nauczyciela akademickiego podlega kontroli sądu pracy rozpatrującego powództwo o przywrócenie do pracy. Uczelnie wyższe korzystają ze znacznej autonomii w zakresie swego funkcjonowania. Jednak nie oznacza to, że uczelnia wyższa jest uprawniona do arbitralnych i niepodlegających ocenie sądu poczynań wobec własnych pracowników. Sąd może ocenić ewentualne naruszenia proceduralne jako pozostające bez wpływu na poprawność negatywnej oceny nauczyciela akademickiego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa J. K. przeciwko Politechnice (...) o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 17 listopada 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. akt VII Pa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 listopada 2014 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo J. K. przeciwko Politechnice (...) w W. o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy i nie obciążył powoda kosztami postępowania.
Sąd Rejonowy uznał, że złożone powodowi wypowiedzenie umowy o pracę było prawidłowe pod względem formalnym, zawierało przyczynę rozwiązania stosunku pracy i było uzasadnione (otrzymanie negatywnej oceny kwalifikacyjnej przez pracownika).
W wyniku rozpoznania apelacji powoda Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 19 lutego 2015 r. zmienił zaskarżone orzeczenie i przywrócił J. K. do pracy w pozwanej Politechnice (... ) na poprzednich warunkach pracy i płacy oraz zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 150 zł tytułem zwrotu kosztów procesu za obie instancje.
Sąd II instancji stwierdził, że Sąd Rejonowy dokonał prawidłowych ustaleń faktycznych, z których jednak wysnuł błędne wnioski. Przede wszystkim art. 132 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, w brzmieniu obowiązującym do 1 października 2011 r., przewidywał dokonanie oceny nauczyciela akademickiego nie rzadziej niż raz na cztery lata. Tożsame rozwiązanie przewidywał statut pozwanej uczelni. W ocenie Sądu Okręgowego powyższe przepisy powinny być zastosowane w sprawie, co słusznie akcentował w apelacji powód, zwracając uwagę na zasady prawa międzyczasowego prywatnego. Prawo nie może działać w wstecz, a wyjątki od tej zasady mogą wynikać jedynie z wyraźnego przepisu ustawy, nie mogą natomiast w żadnym razie być wyprowadzane w drodze interpretacji. Zatem brak przepisów przejściowych w ustawie nowelizującej ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym oznacza obowiązek odwołania się do zasady opisanej w art. XXVI przepisów wprowadzających k.c. (działanie ustawy dotychczasowej, por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2003 r., II CK 328/02).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty