28.04.2016

Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. III PK 103/15

Ośmioletni okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie powinien uwzględniać okresów zatrudnienia przypadających przed dniem 1 października 2013 r., chyba że statut uczelni zawiera w tym zakresie odrębne uregulowanie w stosunku do nauczycieli akademickich, których zatrudnienie trwało w tym dniu. Wyrażona w art. 3 k.c. - i znajdująca zastosowanie również w sprawach z zakresu prawa pracy - zasada nieretroakcji oznacza bowiem, iż nowego prawa nie stosuje się do zdarzeń prawnych i ich skutków, jeżeli miały miejsce i skończyły się przed jego wejściem w życie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Maciej Pacuda

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa G. G. przeciwko Uniwersytetowi [...] o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 28 kwietnia 2016 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [.] z dnia 18 marca 2015 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 marca 2014 r. Sąd Rejonowy w L. przywrócił G. G. do pracy w Uniwersytecie [...] na poprzednie warunki zatrudnienia i zasądził na jego

rzecz kwotę 3.766,20 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia. Powód był zatrudniony w pozwanym Uniwersytecie od 1 października 2004 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony do 30 września 2006 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku adiunkta posiadającego stopień naukowy doktora w Wydziale [...] w Katedrze [...]. Obowiązujący w dacie zawarcia tej umowy statut uczelni nie zawierał regulacji dotyczącej okresu zatrudnienia adiunkta posiadającego stopień naukowy doktora, który w określonym czasie wskazanym w statucie nie uzyskał stopnia naukowego doktora habilitowanego. Od 1 października 2006 r. powód świadczył pracę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku adiunkta posiadającego stopień naukowy doktora. W umowie tej ustalono, że łączny okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta bez stopnia naukowego doktora habilitowanego nie powinien przekroczyć 9 lat. Obowiązujący od 1 września 2006 r. statut strony pozwanej stanowił w § 64 pkt 2, że zatrudnienie na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie może przekraczać 9 lat. Zgodnie z § 64 pkt 5 statutu, bieg tego terminu ulega zawieszeniu na czas trwania urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia lub służby wojskowej, a także na czas urlopu bezpłatnego udzielonego w związku z pełnieniem funkcji państwowej. W 2011 r. doszło do uchwalenia kolejnego statutu, który w § 65 pkt 2 przewidywał, że zatrudnienie na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie może przekraczać 8 lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty