Postanowienie SN z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II CSK 156/16
Przerwę biegu wspomnianego terminu może spowodować jedynie czynność (akcja zaczepna) podjęta przez osobę uprawnioną. Wszczęcie postępowania o stwierdzenie nabycia własności rzeczy w drodze zasiedzenia zasadniczo nie prowadzi do przerwania terminu zasiedzenia biegnącego na rzecz innego jej posiadacza. Skutek taki mógłby nastąpić wyjątkowo jedynie w sytuacji, w której po zakończeniu biegu terminu na rzecz jednego posiadacza rzecz została objęta w posiadanie samoistne przez inna osobę, zasiadującą ją przeciwko aktualnemu właścicielowi, który uzyskał stwierdzenie zasiedzenia. Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia wniesiony przez skarżącą nie mógł być uznany za wniesiony przez osobę uprawnioną.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Wojciech Katner
w sprawie z wniosku H.F. i K. F. przy uczestnictwie [...] o zasiedzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 15 grudnia 2016 r., skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania A. S. od postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt I Ca ... /15,
oddala skargę kasacyjną i wniosek wnioskodawców o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 30 stycznia 2015 r. Sąd Rejonowy w W. stwierdził, że H. F. i K. F. nabyli na prawach wspólności ustawowej z dniem 9 stycznia 2014 r. przez zasiedzenie własność nieruchomości położonej w B. o powierzchni 0,13 ha, składającej się z działki nr 400, ujawnionej na opisie i mapie Starostwa Powiatowego w W. pod nr G...., która nie ma księgi wieczystej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty