14.09.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 14 września 2016 r., sygn. III CSK 339/15

Przewidziana w art. 58 § 2 k.c. nieważność czynności prawnej sprzecznej z zasadami współżycia społecznego zachodzi od chwili jej dokonania, wobec czego dokonana czynność nie wywołuje skutków prawnych zamierzonych przez strony, wynikających z ustawy czy z ustalonych zwyczajów.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Barbara Myszka (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

SSN Maria Szulc

w sprawie z powództwa M. w N. (USA) przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Firmy Inwestycyjnej L. S.A. w K. i Bankowi [...] S.A. w W. o ustalenie nieważności czynności prawnej, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 14 września 2016 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 23 kwietnia 2015 r.,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od powoda na rzecz Banku [...] S.A. w W. kwotę 5400 zł (pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 lipca 2014 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił powództwo M. w N., skierowane przeciwko syndykowi masy upadłości Firmy Inwestycyjnej L. S.A. w K. i Bankowi [...] S.A. w W., o ustalenie nieważności czynności prawnej z dnia 2 czerwca 2006 r., polegającej na ustanowieniu przez F.I. L. na rzecz Banku S.A. hipoteki kaucyjnej do kwoty 12 200 000 zł na nieruchomości położonej w K. przy ul. W., objętej księgą wieczystą nr [...], w celu zabezpieczenia roszczeń pozwanego Banku wynikających z umowy kredytu inwestorskiego z dnia 31 maja 2006 r., ze względu na sprzeczność tej czynności z zasadami współżycia społecznego.

Sąd Okręgowy ustalił, że poczynając od maja 2005 r. F.I. L., jako deweloper, zawierała z osobami fizycznymi przedwstępne umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i ich sprzedaży w budynkach, które miały być wybudowane przy ul. W. w K. Znacząca część tych umów została zawarta w okresie od stycznia do kwietnia 2006 r. W umowach zamieszczano klauzulę tej treści, że strony nie żądają ujawnienia wynikających z nich roszczeń w księdze wieczystej, lecz nie wyłączają takiej możliwości w przyszłości, z tym że ujawnienie roszczenia przez stronę zobowiązaną do kupna będzie wymagało zgody dewelopera. W razie złożenia wniosku o wpis roszczenia bez zgody dewelopera wyrażonej na piśmie, umowa miała ulegać rozwiązaniu. Przy zawieraniu umów przedwstępnych klienci byli informowani o zmierzonym zaciągnięciu kredytu na kupno nieruchomości i obciążeniu jej hipoteką na rzecz banku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty