08.04.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 kwietnia 2016 r., sygn. I CSK 259/15

Użytkownik wieczysty nie może dokonać podziału gruntu oddanego mu w użytkowanie wieczyste. Użytkowanie wieczyste jest bowiem ściśle związane z wierzytelnością o zapłatę opłaty w wysokości określonej w umowie o ustanowieniu użytkowania wieczystego, jaka przysługuje właścicielowi nieruchomości. W konsekwencji przyznanie użytkownikowi wieczystemu uprawnienia do podziału lub łączenia nieruchomości, na której ustanowione jest jego prawo, byłoby równoznaczne z przyznaniem dłużnikowi uprawnienia do decydowania o wielkości jego długu. Dłużnik zaś bez zgody wierzyciela nie może zmieniać zakresu swojego obciążenia ani zbywać długu (art. 519 k.c.). Wyjątek, dotyczący zbycia długu związanego z użytkowaniem wieczystym, dopuszcza jedynie art. 233 k.c., który zezwala na rozporządzenie prawem użytkowania wieczystego w tym również w sposób dorozumiany na wstąpienie nabywcy tego prawa w dług z nim związany.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak

SSN Iwona Koper (sprawozdawca)

Protokolant Beata Rogalska w sprawie z powództwa Skarbu Państwa reprezentowanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. i Starostę Powiatu L. przeciwko A. B., Gminie L., D. spółce z o.o. w W. i D. B. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 8 kwietnia 2016 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 21 maja 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w L. wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2012 r. oddalił powództwo Skarbu Państwa - Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości położonej w L. stanowiącej działkę nr 1/12, ujawnionym w księdze wieczystej nr [...], a rzeczywistym stanem prawnym przez nakazanie zamknięcia księgi wieczystej nr [...] oraz usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości położonej w L., dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [.], ujawnionym w tej księdze a rzeczywistym stanem prawnym, przez nakazanie wpisania w dziale I-O w rubryce 1.4.1 działki nr 1/12, pochodzącej z zamkniętej księgi wieczystej [.] .

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty