Wyrok SN z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. I CSK 16/15
Za oceną nieważności czynności prawnej z uwagi na jej sprzeczność z zasadami współżycia społecznego muszą przemawiać szczególne okoliczności.Przy dokonywaniu kontroli czynności prawnych na podstawie art. 58 § 2 k.c., należy mieć na uwadze jej podwójny aspekt. Z jednej strony wynik tej analizy może powodować pewną nieprzewidywalność funkcjonowania systemu prawnego, ale z drugiej strony prowadzi do rekompensującego ją, sprawiedliwego rezultatu stosowania prawa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosław Bączyk (przewodniczący)
SSN Dariusz Dończyk
SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa R. C. i M.B. przeciwko Bankowi [...]o stwierdzenie nieważności umowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 stycznia 2016 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 23 stycznia 2014 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od powodów na rzecz pozwanego kwotę 3600 złotych (trzy tysiące sześćset) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 lutego 2013 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił powództwo R. C. i M. B., w którym domagali się oni, na podstawie art. 58 § 2 k.c., stwierdzenia nieważności zawartej z pozwanym Bankiem [...] umowy z dnia 23 sierpnia 1999 r. o kredyt na zakup nieruchomości z powodu jej sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty