Wyrok SN z dnia 20 października 2015 r., sygn. III PK 107/14
Sędziowie nie mogą domagać się wyższej stawki zaszeregowania tylko dlatego, że przed wejściem w życie reformy płacowej mieli już odpowiedni staż pracy w danym sądzie.
Gazeta Prawna nr 205/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
Protokolant Ewa Wolna
w sprawie z powództwa D. P. i in., , przeciwko Sądowi Okręgowemu w R. o wyrównanie wynagrodzenia za pracę, dodatkowego rocznego wynagrodzenia, nagrody jubileuszowej, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 października 2015 r., skarg kasacyjnych powodów: [...]od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 9 kwietnia 2014 r.,
I. oddala obie skargi kasacyjne,
II. odstępuje od obciążania powodów zwrotem kosztów postępowania na rzecz strony pozwanej.
Uzasadnienie
Skarżący powodowie są sędziami w pozwanym Sądzie Okręgowym w R. i w 2012 r. wnieśli pozwy o wyrównanie im wynagrodzeń wraz z pochodnymi, zarzucając nieprawidłową wykładnię i stosowanie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2009 r.
Sąd Rejonowy w R. wyrokiem z 8 kwietnia 2013 r. uwzględnił powództwa. Stwierdził, że pozwany ustalił powodom od 1 stycznia 2009 r. wynagrodzenia według stawki piątej, zważając na ich ogólny staż pracy (powyżej 15 lat), jednak zaniechał podwyższenia wynagrodzenia według stawki szóstej: dla powodów D. P. i G. J. od 14 stycznia 2009 r., a dla powodów A. K., A. D. i M. M. od 23 czerwca 2009 r., jako że w tych datach osiągnęli 5-letni staż pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Stwierdził, że jednorazowa zmiana stawki od 1 stycznia 2009 r. - z mocy art. 10 ustawy z 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 56, poz. 459; dalej jako "ustawa z 20 marca 2009 r.") - nie zmieniła zasady ogólnej, czyli prawa do kolejnej (wyższej) stawki, w tym przypadku szóstej, po upływie 5-letniego stażu pracy na danym stanowisku. Zasada ta wynika z art. 91a § 3 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (jednolity tekst: Dz.U. 2013 r., poz. 427; dalej jako "usp"). Sąd stwierdził, że bieg kolejnych pięciu lat do uzyskania wyższej stawki awansowej powinien być liczony od dnia powołania na dane stanowisko sędziowskie, nie zaś od 1 stycznia 2009 r., albowiem z tym dniem sędzia nie obejmował danego stanowisko sędziego sądu okręgowego, a ustalono mu jedynie wynagrodzenie w określonej stawce. Powódka E. M. pięć lat pracy na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego osiągnęła 26 listopada 2007 r., "a zatem od 2 stycznia 2009 r. powinna mieć przyznaną szóstą stawkę wynagrodzenia zasadniczego, uwzględniając jej okres zatrudnienia na danym stanowisku, w celu realizacji wynikającej z art. 91a § 3 usp zasady, iż kolejne pięć lat na danym stanowisku skutkuje nabyciem bezpośrednio wyższej stawki".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty