Wyrok SN z dnia 8 września 2015 r., sygn. I UK 431/14
Poziom kwalifikacji wymagany do wykonywania zawodu nauczyciela jest porównywalny do tego obowiązującego w zawodzie pośrednika ubezpieczeniowego.
Gazeta Prawna nr 193/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
w sprawie z odwołania J. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 września 2015 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 3 czerwca 2014 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z dnia 17 września 2013 r. oddalił odwołanie J. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C. z dnia 11 stycznia 2013 r., odmawiającej prawa do dalszej renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, począwszy od 1 grudnia 2012 r.
Wedle ustaleń Sądu Okręgowego, J. K., urodzona 12 września 1960 r., posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne. Pracowała jako nauczycielka nauczenia początkowego i przedstawiciel ubezpieczeniowy. Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 sierpnia 1999 r. stwierdzono u niej chorobę zawodową w postaci przewlekłego przerostowego nieżytu strun głosowych z ich niedowładem. W okresie od dnia 1 września 1999 r. do dnia 30 listopada 2012 r. pobierała ona rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Wniosek o ustalenie prawa do renty w związku z chorobą zawodową ubezpieczona złożyła w dniu 30 listopada 2012 r.
Na podstawie dowodu z opinii biegłego laryngologa Sąd ustalił, że wnioskodawczyni cierpi na przewlekły przerostowy nieżyt fałdów głosowych (strun głosowych) bez cech niedowładu strun. Stwierdził, że u wnioskodawczyni uprzednio stwierdzano dwa schorzenia zawodowe, które mogą występować niezależnie: przewlekły przerostowy nieżyt strun głosowych i niedowład strun głosowych. W aktualnym przeprowadzonym badaniu, a także w trzech ostatnich badaniach, stwierdzono tylko zmiany przerostowe strun i fałdów głosowych, bez niedowładu strun głosowych, a zatem doszło do poprawy zdrowia w tym zakresie i obecnie można mówić tylko o jednym schorzeniu zawodowym u wnioskodawczyni. Z przyczyn profilaktycznych przeciwwskazana jest praca wymagająca nadmiernego wysiłku głosowego, ale wnioskodawczyni rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przekwalifikowaniu się. Sąd podkreślił także, że wnioskodawczyni pracuje już od lat dziewięćdziesiątych jako przedstawiciel ubezpieczeniowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty