Wyrok SN z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. III PO 3/15
Skoro możliwość dalszego pozostawania na stanowisku prokuratora po ukończeniu 65 roku życia traktowana jest jako wyjątek, to odstępstwo od zasady przechodzenia prokuratora w stan spoczynku w ustawowo określonym wieku musi być uzasadniona szczególnymi okolicznościami.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik (sprawozdawca)
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z odwołania E. C. od decyzji Prokuratora Generalnego 14 z dnia 1 kwietnia 2015 r. dotyczącej nie wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po dniu 30 kwietnia 2015 roku., po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 lipca 2015 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
Prokurator Generalny decyzją z 1 kwietnia 2015 r. nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 roku życia przez Prokurator Prokuratury Okręgowej E.C. (skarżąca). Wydając decyzję załatwiającą odmownie wniosek skarżącej o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora do 1 maja 2016 r., Prokurator Generalny podkreślił, że możliwość pozostania na stanowisku prokuratora po osiągnięciu wieku obligującego do przeniesienia prokuratora w stan spoczynku ma charakter wyjątkowy. Z możliwości tej można korzystać w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, mającymi oparcie w interesie służby lub prokuratora. Zdaniem Prokuratora Generalnego podniesione we wniosku skarżącej argumenty nie okazały się na tyle doniosłe, aby zasadne było odstępstwo od ustawowej reguły przechodzenia prokuratorów w stan spoczynku z dniem ukończenia 65 roku życia. Prokurator Generalny miał na względzie, że Prokurator Okręgowy w [...] nie wskazał w swojej pozytywnej opinii co do wyrażenia zgody szczególnych okoliczności przemawiających za niezbędnością dalszego zatrudniania skarżącej. Prokurator Generalny miał także na uwadze sytuację kadrową w okręgu [...]. Jego zdaniem, analiza potrzeb etatowych oraz stanu kadry orzeczniczej w Prokuratorze Okręgowej w [...] uzasadnia kontynuowanie polityki kadrowej opierającej się na wymianie pokoleniowej kadr prokuratorskich, związanej z osiąganiem przez prokuratorów wieku umożliwiającego korzystanie im ze stanu spoczynku, a z drugiej strony z możliwością przejęcia tej służby przez innych doświadczonych prokuratorów oraz zapewnienia etatów dla nowych kadr prokuratorskich. Celem Prokuratora Generalnego jest zmniejszenie liczby wieloletnich delegacji prokuratorów do Prokuratury Okręgowej w [...] poprzez umożliwienia awansu zawodowego prokuratorom prokurator rejonowych oraz umożliwienie asesorom przystąpienia do konkursu na stanowisko prokuratorskie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty